Darbe Girişimi Engellendi! Darbe Girişiminde Neler Oldu?

0

15 Temmuz 2016 Akşamı saat 21.00 civarında İstanbul’da boğaz köprüsünün kapatılması akıllara bir çok soruyu getirdi. Askerlere olan biteni soran vatandaş askerlerden ”Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuştur!” uyarısını alınca adeta şoka döndü.

Sosyal medyada yayılan haber sonrası vatandaşlar ne yapacağını bilemez hale geldiler. Bir kaç saat sonra Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde tanklar ve silahlı askerler meydanları doldurmaya başladı. Askerler TRT binasını ele geçirdi ve sonrasında TRT spikerine sahte bir darbe bildirisi metnini tüm TRT kanallarında yayına sunarak okuttular.

İşte TRT spikerinin korku ve hayretle dolu sahte darbe metnini okuduğu o an

Tüm kanallarda son dakika gelişmeleriyle haberler ve darbe konusu başladı. Millet ne yapacağını bilemez hale geldi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk kanalına FaceTime ile bağlanarak halkın buna izin vermemesi gerektiğini ve insanlardan sokaklara, meydanlara çıkma çağrısı yaptı.

Ankara ve İstanbulda Türkiye Cumhuriyeti’nin zırhlı araç ve uçaklarını kullanan darbeci hainler Ankara Yenimahalle’de helikopterlerle MİT’e saldırı gerçekleştirildi. Daha sonrasında Gölbaşı’nda Polis Eğitim Merkezine bomba atıldı. 17 polisimiz şehit oldu.

Ankara’da geç saatlere kadar asker kendi ülkesinin vatandaşına saldırdı. Bir çok sivil şehit oldu. Darbeci hainler Helikopterlerle TBMM binasına saldırdılar.

İstanbul’da da durum farklı değildi. Askerler polislerle çatıştı. Bir çok polis ve sivil yaralandı. Ölenler de vardı.

Bir kaç saate varmadan tüm Türkiye sokaklara döküldü. Halk demokrasiyi savundu. İnsanlar askerlerin ve tankların önüne geçerek darbe girişimini protesto etti. Türkiye’nin bir çok şehrinde meydanlar kalabalıktı. Halk sabah saatlerine kadar meydanları terk etmedi. Bu sıralarda da CNN Türk kanalı basıldı.

Yurtdışında ise gözler Türkiye’nin üzerindeydi. Gündem Türkiye’ydi. Neler olacağını herkes merakla beklerken liderlerden Türkiye’ye destek mesajları geldi. Medya ise farklı değildi. Bu görüntülerle medya halkı kahraman ilan etti.

sahibet-ul-makam: “syrianrevolution-0: “Turkish protesters up against tanks… ” You mean heroes . ”

TRT binasına ilerleyen halk TRT’yi darbeci hainlerden kurtarmayı başardı. Halkın meydanlara çıkmasından sonra darbeciler başaramayacaklarını anladılar ve sabah saatlerinde İstanbul’da boğaz köprüsünü kapatan askerler birer birer teslim olmaya başladı. Polis teslim olan askerleri vatandaşın linç girişimden zor kurtardı.

Sabah saatlerinde halk hala ayaktaydı ve yaklaşık 1800 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan askerler arasında darbeden haberi olmayan bir çok askerin olduğu öğrenildi. Askerlere ”tatbikat” çağrısı yapıldığı söylendi. 16 temmuz sabahında halk hala ayaktaydı. Milli irade ile ideolojik fikir gözetmeksizin her kesimden insan sokaklardan ayrılmadı. Sabah saatleri Cumhurbaşkanı İstanbul Atatürk Havalimanı’nda toplantıya katıldı ve sonrasında halka açıklama yaptı. Açıklamada insanların sokakları terketmemesi gerektiğini söyledi.

İstanbul boğazında askerlerin sivillere yaptığı saldırıda yaralanan bir vatandaşın(kendinceyazar) tumblrdaki tepkisi:

“Olayın başından beri Köprü’deydim. Tankları ele geçirene kadar orayı terk etmedik. Eve şimdi girdim, saat 8. Asker, havaya değil üzerimize ateş açıyordu. En azından 5 pare tank atışı yaptılar. 5 ölüyü bizzat ben taşıdım. 4 yaralıyı araçlara bizzat ben bindirdim. Biri sağ koluma, biri sırtıma olmak üzere 2 kurşun yedim. Allah’a şükür iyiyim. Şöyle söyleyeyim, bu gece sokağa çıkmayan, bir daha hiç çıkmasın.”

Gün: 17 Temmuz
Saat: 09.23

Halk hala meydanlarda. 3.000’den fazla asker gözaltına alındı. 161 şehit var.
Olası bir tehdit ve oyuna karşı halk ”Evlerinize gidin” denilene kadar meydanlardan ayrılmadı ve ayrılmıyor.

Yeni gelişmelerle sizinle olacağız…

448 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik