Çorum Dünya’nın Merkezi Oldu!

0

Eyfel Kulesi’nin rengi futbol turnuvaları boyunca değişeceği ve değişimin mikroblog sitesi Twitter üzerinden kullanılacak hashtag oranlarıyla belirleneceği açıklandı. Açıklanmasının ardından bir kaç gün geçti ki milletimizin bordo klavyeli futbolseverleri bize “as bayrakları as” dedirtecek bir gurur yaşattı ve Eyfel Kulesi kırmızı-beyaz rengini aldı. Bu milli gururdan sonra yine al bayrağı asan dedeyi her yere shoplayıp “as bayrakları as” dedirtecek bir gurur daha eklendi.

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google, Nasa ile bir araya gelerek her sene olduğu gibi Dünya’nın merkezini coğrafi değerlere ve kara hesaplamalarına göre yeniden saptamaya koyuldu. Resmi açıklama gelmeden önce merkezin Mısır Piramitleri civarı Mekke, Greenwich olduğu şeklinde söylentiler vardı. Ancak resmi açıklamadan sonra duysanız inanmayacağınız, dalga geçildiğini sanacağınız ve leblebisi bol yerin olduğu açıklandı. Leblebiden anlamışsınızdır. Dünya’nın merkezi bu sene Çorum olarak saptandı.
Dünya’nın sanat merkezi, turizm, ekonomi, kültür merkezi bizde olmayabilir. Ama asıl merkezi bizde 🙂

307c8f7c-bafa-4b15-b2f1-cd69e42eabae

Çorum’un Dünya merkezi olacağı aslında 2003 yılında Wikipedia tarafından yapılan hesaplamalarda merkez olacak yerler listesine alınıp, doğrulanmış. Geçtiğimiz günlerde bu bilgiyi Google Maps’de doğruladı.

“Nasıl hesaplanıyor yahu bu Dünya’nın merkezi ?” Diyecek olursanız hemen açıklayalım.
Dünya üzerindeki her kıtanın birbirine olan yüzeysel ağırlık oranı hesaplanıyor. Sonrasında ise  birbirine denk düştükleri ortak nokta bulunuyor.

Dünya yüzeyi sürekli aktif halde olduğu için ise merkezi her sene aynı yer olmuyor.

322 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply