Columbine Lisesi Katliamı

0

Columbine Lisesinde iki genç tarafından 20 Nisan 1999’da gerçekleşen katliam dehşet vererek Amerikan tarihine geçmiş ve tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır.

Eric Coloro ve Dylan Klebord kısa zamanda küçük suçlar işlemeye başlayan ikili korkusuzluğu ve güçleriyle korku salmışlardır. Öfkeyle birikerek bu büyük katliamı planlamışlardır. Bomba yapımı öğrenip, silahlar temin etmişler. Eric okulundan, okuldaki popüler kişilerin onunla dalga geçmesinden bıkarak günlüğüne şunları yazmıştır.”Karşımdaki herkesi Doom’daki canavar gibi görmeliyim” zaten katliamda Eric’in Dylan’dan hazla ateş etmesi bunu açıklıyor. Eric gibi Dylan’da günlük tutuyor ve günlüğü incelendiğinde ölmek istediği hayatı sevmediğini anlatıyor. Katliamdan bir ay önce ailelerinden özür dileyip mecbur kaldıklarını anlatan bir video kaydetmişler. Bu videonun tam olarak içeriği açıklanmamış ve gizli tutulmaktadır.

Katliam 11.00’de okula gidip kafeteryada ki rastgele öğretmen ve öğrencilere ateş ediyorlar ve sonrada bomba atarak kütüphaneye geçiyorlar. Kütüphanenin kamera kayıtları ve dışarıda yaşananların kamera kaydı yoktur.Cinayetten 20 dakika sonra tekrar kütüphaneye geçerek 10 kişiyi burada öldürüyorlar .Bu dehşet katliamda 24 kişi ağır yaralanmış ;Eric 7, Dylan 6 kişi öldürmüştür. İkili kütüphanenin  camından polislere de ateş ettikten sonra kendilerini bir odaya kitleyerek kendi kafalarına sıkarak intihar etmişlerdir. Gençlerin Marilyn Manson sevmeleri ve dinlemeleri sebebiyle bir süre suç ortağı olarak algılanmıştır.

Bu olaydan esinlenerek Zero Day ve Fil adlı filmler çekilmiştir. Hatta Fil 2003 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

478 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik