Coco Chanel Kimdir ?

0

Asıl ismi, Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel’daki Coco aslında Gabrielle’nin takma ismidir. Fransa’da Saumur’da doğan Chanel’ın moda macerası Pariste başlamıştır. Aubazine Katolik Manastırında kız kardeşiyle eğitim görmüş olan Coco, Moda dünyasının kraliçesi ve devrimcisi olarak anılır. Time : Yüzyılın En Önemli Yüz Kişisi ” listesinde ismi yer alan tek moda tasarımcısıdır. Picasso’nun ve Cocteau’nun yakın arkadaşı Coco, dönemin süslü ve gösterişli şapkalarından, kadınların güzel görünmek için katlandıkları korselerden kurtularak bambaşka bir tarzla ortaya çıktı. Little Black Dress ( Küçük Siyah Elbise ) kavramını ortaya koyan ve ilk kez kadın pantalonlarıyla meydana çıkan kişi yine bizzat Gabrielle Coco Chanel’dır. Kadınların hem rahat hissedecekleri hem abartı olmadanda güzel giyinebileceklerini tüm dünyaya kanıtladı.

images (1)

Ablasıyla birlikte çalıştıkları işyerinde  subay olan Etienne müşterilerden biridir ve  Coco’nun aşk hayatıda onunla birlikte başlamış olur. Etienne ile yasak bir aşk yaşarken, genç adamın onu küçümseyen tavırlarından ve ona yeteri kadar ‘kadınmış’ gibi hissetirememesinden dolayı aralarındaki ilişki soğuyor. Ve bir gün Etienne’nin İngiliz arkadaşı Boy ile Coco’nun yolları kesişiyor. Boy ile büyülü bir tatile çıkarlar ve Coco ona aşık olur lakin döndüklerinde Boy onu Etienne’e götürür. Fakat Coco Boy’a aşıktır ve Boy’un çoktan İngiliz soylusu zengin bir kızla nişanlandığı haberini alır. Bu haberin ardından yıkılır yine de Boy ile olan birlikteliğine devam eder ve bunun karşılığında Boy ona bir atölye açar. Etienne Coco’nun şapka tasarımlarını basit ve hemen sıkılacağı bir aktivite olarak görürken, Boy ona bir atölye açmıştır. Fakat İngiltereye giderken yaptığı kaza sonucu Boy ölür ve Coco Chanel kimseyle evlenmeyeceğine yemin eder. Atölyesinde şapka tasarımları yapmaya devam eder ama kimisi onun şapkalarının aşırı sade bulur ve dalga geçer yine de Coco pes etmez.

images

 

Dönemin şatafatından uzak şapkaları eleştirilerek dalga geçiliyor başlarda ama daha sonra Roy’un arkadaşı Kraliçe Viktorya’nın torunu Prenses Victoria Melita baloda Coco Chanel yapımı ilk şapka olan, kırmızı sade bir şapkayla baloya katılınca dükkanı müşteriyle dolup taşmaya başlıyor.

Churchill’in arkadaşı olan Coco ikinci dünya savaşına barış getirmek için Almanlarla görüşmek istiyor ama tutuklanıyor fakat kısa süre içerisinde serbest bırakılıyor.

Çocukluğundan itibaren çok çok zor bir hayat geçiren Coco’nun babası sürekli seyehat hâlindedir ve ailesini umursamadan yaşar, Coco daha çok küçük yaştayken annesi vefat eder. Erkek kardeşleri işçi olarak tarlaya gönderilirken, kızlarıda Manastıra gönderirler. Rahibenin ablasının çocuğunu karnını tekmeleyerek öldürmesine şahit olan Coco, oradan bir an önce kurtulmak istemektedir ve reşit olur olmaz oradan gider. Dikiş dikmeyi öğrenir ve terzide çalışır işte o terzide Etienne ile tanışmıştır zaten…

1930’lu yıllarda Atatürk Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniformalarını Chanel’a tasarlatmıştır. 80’li yıllara kadar onun üniformalar onun imzasını taşımıştır fakat sonrasında da büyük değişiklikler yapılmamıştır üniformalar üzerinde.

Coco Chanel’ın Ünlü Sözleri

” Her kadın hak ettiği yaştadır.”

” Yeri dolduralamaz olmak için her zaman farklı olunmalıdır.”

” Erkeklerin çocuk gibi olduğunu bildiğinden beri her şeyi biliyorsun demektir.”

” Başarı her zaman yenilginin ne demek olduğunu bilmeyenlerindir.”

” Modayı yapmıyorum ben modayım.”

” Güzellik kendin olmaya karar verdiğinde başlar. “

446 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply