Cinsiyetlerle Değil Kişilikle

2

Hemcinslerime her zaman “o kıyafet burada giyilmez” denildi. O kıyafeti burada giyemezdik çünkü toplum bizi yanlış anlardı. Biz sevdiğimiz kıyafeti giyemezdik çünkü toplum bize kötü düşünceler beslerdi.

Oysa hiç o düşünceleri törpüleyen olmadı. Kimse “bak yavrum o öyle giyiyor diye böyle düşünme, kim ne isterse onu giyer, unutma!” Demedi.

Ya da sevgi. Geçenlerde annemin yengesi gelmişti. Anneme “kızlarına güzel sevmeyi öğret, oğullarımızı üzüyorlar” dediğinde olay yine bize patlamıştı. Annem bize neyi nasıl yapmamız gerektiğini öğretir öğretmesine ama yengeciğim iş sadece bizimle bitmez. Oğullarına güzel sevmeyi öğret ki üzmesinler sevdiğini.

Cinsiyet ayırımı

Şöyle bakınca cinsiyet ayırımı yapılacak konular arasına girmeyen konularda kızlar ve erkekler diye ayırıyoruz. Bunu yaptığımız için de hep bir önyargı, hep bir kötü düşünce ortaya çıkıyor.

Cinsiyet ayırımı yapmaksızın kıyafet önlemi yapacağınıza “düşünceni temiz tut, zevklere ve renklere karışma” desek böyle olmazdı.

Oğullarınızı yüceltip “erkektir yapar” lafına sığınarak, kızlarınızı gömüp evden dışarı çıksa,  iki dakika da eve geç kalsa “kim bilir kimlerleydi de neler yapıyordu” , “kızını dövmeyen dizini döver” gibi cümleler kullanmasaydınız belki de şu an böyle bir toplumda nefes alıp vermeyecektik. Kim bilir belki daha güzel bir yaşamımız olacaktı.

İlerde bir gün oğlunuz, eşi ile annesi arasında kalıp eşini seçerse hala hor gördüğünüz kızınızın, dediğinizi iki etmediğini görürsünüz. İşte o zaman bir şeyleri anlarsınız. Tabii çok geç olabilir ya, neyse…

Cinsiyet ayırımı

254 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

2 yorum

 1. ne yazılabilir ki!
  Toplumsal baskıların hala iz sürdüğü bu topraklarda bu kavram kargaşasından kurtulmak hiç zor olmasa gerek. Biraz daha bilinç, biraz daha anlayış, biraz daha sevgi, biraz daha mutluluk, az biraz gurur…
  Aslında hepsi bu.

Leave A Reply

Ankara Temizlik