Çinlilerin Gözleri Neden Çekiktir?

0

Aslında gözleri çekik olan tek ırk Çinliler değildir. Japonlar, Eskimolar, Moğollar ve bir çok ırkın daha göz yapısı bizimkilere göre daha dar ve daha kısık görünür. Biz bu görünümü ‘çekik göz’ olarak adlandırırız. Peki neden böyle olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, göz yapısı dünyadaki tüm insanlarda aynıdır. Göz şeklinin farklı görünmesinin temel sebebi göz kapaklardır. Çekik gözlü olan insanlarda, göz kapağındaki ikinci kıvrım gözün üstüne daha çok inmiştir. Bu durum onların gözlerinin diğer insanlara göre daha dar görünmesinin sebebidir.

chinese manchinese kid

Çinlilerin göz kapaklarının yapısının bizimkinden farklı olmasının sebebi ise, göz kapağının üstündeki bu kıvrımın gözleri kar, soğuk ve ışığa daha fazla koruyor olması.

Çin ve Japonya gibi ülkelerde karın olmaması sizi sakın yanıltmasın. Bu insanların atalarının buzul çağı zamanında Sibirya bölgesinde yaşadıklarını ve daha sonradan bu kısımlara göç ettiklerini hatırlatalım. Bilim adamlarının teorisine göre o zamanlar yaşayan insanlar zorlu hava koşullarından dolayı başkalaşıma uğramışlardır. İnsan vücudu iklime karşı ayak uydurmak durumunda kalmıştır. Bu konu üstündeki bir diğer fikir ise Çinlilerin burun deliklerinin yine o zamanki iklim şartlarından dolayı daralmış olmasıdır. Burun delikleri daraldığında, hava akciğerlere gidene kadar daha kolay ısınır.

chinese woman2

528 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik