Çinliler Neden Çekik Gözlüdür?

0

Çekik göz denilince hemen hepimizin aklına çinliler gelir. Bunların yanı sıra Orta ve Güneydoğu Asya’da yaşayanların ve eskimoların gözleri de çekiktir. Aslına bakarsanız bu ifade -gözleri çekiktir- tam olarak doğru değildir. Çünkü farlılığa sebep olan gözlerimiz değil göz kapaklarımızdır. Çekik gözlü denilen kişilerde göz kapağının 2.kıvrımı gözün üstüne doğru daha çok indiğinden dolayı gözün daha çekikmiş gibi görünmesine neden olmaktadır. Peki neden sadece Çinliler, Japonlar, Orta ve Güneydoğu’da yaşayanlar ve eskimoların gözleri çekiktir hiç düşündünüz mü?

Teorilere göre, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için gelişmiş, kar gözlüğü haline gelmiştir
c02ac744259410edb5b506dd2dacbe62 Belirtilen bölgelerin bazılarında kar hiç yağmıyor olsa da bilim adamları burada yaşayan insanların atalarının buzul çağında Sibirya’dan yani Asya’nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerini düşünüyorlar. Çekik gözlü insanların burunları da diğer insanlara göre daha küçüktür. Burun delikleri ise solunan havanın ciğerlere varıncaya kadar ısınması için dardır. Ciltleri de soğuktan dolayı yağlı bir yapıya sahiptir.

Bütün bu durumlar göz önünde tutularak insan vücudunun yaşadığı iklim şartlarına göre uyum sağladığını görürüz.

505 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber