Çin Tuzu (MSG) Nedir? Zararları Nelerdir?

0


Çin tuzu olarak bilinen MSG, yani Monosodyum Glutamat. Kod olarak E-621 olarak bilinir. 1900’lü yıllarda; Tokyo Üniversitesi kimya profesörü Kikunae İkeda tarafından bulunan, daha sonra Asya kıtasında tat ve lezzet artırıcı olarak kullanılan bir maddedir. Kikunae İkeda, deniz yosununun içinde bulunan bu maddeyi ayrıştırarak Çin tuzunu buldu. Çinliler bu tuzu 3 farklı türde kullanırlar ve 6 gramdan fazlasının zararlı olduğu dile getirilmiştir.  Monosodyum Glutamat, insan vücudunda ve birçok yiyecek içinde amino asit olarak bulunur. Yani bu maddeyi dışarıdan ek olarak almanıza gerek yoktur. Görevi ise, beyinde bulunan temel uyarıcıların aracı maddesidir. Beyin fonksiyonlarını yerine getirmekte görev alır. Çin tuzu ticaret alanında oldukça kazandırıyor tabi. 1,5 milyon ton satıldığına dair birçok duyum var.
DOĞAL OLARAK NEREDE BULUNUR?
-Domates
-Brokoli
-Anne sütü
-Et
-İnek Sütü
-Peynir
-Mantar
-Patates
-Midye
-İstiridye
-Soya sosu
-Ceviz
Doğal olarak hem vücudumuzda hem de besinlerde olan bir maddeyi neden dış yollardan alıp sağlığımıza zarar verelim?

china-salt
imagesTATLANDIRICI OLARAK NELERDE KULLANILIR?
-Cips
-Dondurma
-Konserve, hazır çorbalar
-Et/ tavuk suyu tablet bulyon
-Hazır köfte harçları
-Soslar ve işlenmiş etler
Buna artı olarak MSG ya da E-621 yazan yiyecek ve içeceklerde bulunur. Ayrıca, birçok firmanın kazanç amaçlı bunun yaptığını söylemek yanlış olmaz. Hormonlu yiyecek ve içeceklerin, katkı maddesi olan yiyecek ve içeceklerin (Aspartam, Yüksek fruktoz mısır şurubu, gıda boyaları, trans yağ, sodyum nitrat, sodyum sülfit vb.) insan vücuduna ne yaptığına dair birçok mecrada birçok haber gördüğümüz, okuduğumuz mevcut. 6 gramdan fazlasının zararlı olduğunu belirttikleri madde 1,5 milyon ton satılıyor. Hamburger, döner, pizza, cips, dondurma… Bunları neden sürekli yemek istediğinizi hiç düşündünüz mü?
msg-3ZARARLARI/ETKİLERİ:
-Parkinson
-Epilepsi (Sara)
-Alzheimer
-Hamile bayanlarda kullanım bebeğe kalıcı hasarlar verir
-Sindirim sistemini etkiler
-Küçük yaşlardaki çocuklarda sinir sistemi bozukluğu
-Tansiyon hastalıkları
-Obezite, yağ birikimi
-Diyabet (Şeker hastalığı)
-Böbrek ve karaciğerlerde hasar
-Büyüme hormonu baskılama

442 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber