Çilem Doğan Davasında Son Durum Ne ?

0

Eşini kendisini fuhuşa zorladığı için öldüren Çilem Doğan hakkında 15 yıl hapis cezası verilmişti. Tahliyesine karar verilen Çilem Doğan kısa bir süre içerisinde serbest bırakılabilir.

Adana’da defalarca şiddete maruz kalıp, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan eşini öldürdüğü için 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmiş olan Çilem Doğan için tahliye kararı çıktı. Çilem Doğan’ın, 50 bin TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Çilem Doğan’ın ailesinin ise bu parayı temin ettikleri öğrenildi.

Çilem Doğan, kocasını öldürdükten sonra gözaltına alındığında “Hep kadınlar mı ölecek, bir kere de erkekler ölsün” sözleriyle hafızalarda yer edinmişti.

Doğan, mahkemenin verdiği 15 yıllık hapis cezasına ilişkin, “Elbet çıkacağım buradan ve hayatıma devam edeceğim, bu sefer dayaksız, şiddetsiz, özgür olarak” yorumunu yapmıştı.

image

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatının yaptığı başvuruyu kabul etti ve Doğan’ın yargılandığı davada Yargıtay aşaması tamamlanıncaya kadar 50 bin TL kefalet karşılığında serbest bırakılmasına karar verdi. Çilem Doğan, hakkındaki mahkum edilme kararı Yargıtay tarafından onanırsa yeniden cezaevine girecek. Eğer yargıtay kararı bozarsa yeniden yargılama sırasında tutuksuz olacak.

SİLAH ZORU İLE FUHUŞA ZORLANDI
Çilem Doğan (Karabulut), 2013’te evlendiği ve bir çocuğunun babası olan Hasan Karabulut’tan şiddet görmeye başladı. Doğan, boşanmak için mahkemeye başvurmuş olsa da aile büyüklerinin araya girmesi ile bu başvuru birkaç kez askıya alınmış, ancak eşinden şiddet görmeye devam etmişti. Kendini, Antalya’ya götürüp silah zoru ile fuhuş yapmasını isteyen eşi Hasan Karabulut’u silahla vurarak öldürmüş ve 15 yıl hapis cezası almıştı.
Avukatları, Çilem Doğan’ın meşru müdafaada bulunduğunu belirterek ceza almamasını talep etti. Ama savcılık öldürme suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini, ancak gördüğü
şiddeti “haksız tahrik” olarak değerlendirerek cezadan indirim yapılmasını istiyordu.

image
KISA SÜRE İÇİNDE TAHLİYE EDİLEBİLİR
Son sözü sorulan Doğan; “Defalarca karakola gittim. Daha ne yapabilirdim bana onu söyleyin. Bu adliye koridorlarında gözüm mor çok dolaştım. Benim başka çarem kalmamıştı” dedi. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi sonuç olarak savcının görüşüne katıldı ve Doğan’a “haksız tahrik
altında eşini öldürdüğü” gerekçesi ile 18 yıl ceza verdi. Bu cezadan iyi hal indirimi yapan mahkeme cezayı 15 yıla indirdi. Mahkeme Başkanı Ogün Maden ise “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmüne göre ceza verilmemesi gerektiği yönünde oy kullandı.

243 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Edebiyat ve müzik aşığı öylesine biri./Ankara

Leave A Reply