Çilem Doğan’a 15 Yıl Hapis Cezası

0

Çilem Doğan’ı hepimiz duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için başlıyorum Çilem’in çile gibi hikayesine.

Yer Adana. Bir sene önce bugünlerde Çilem Doğan eşini öldürmek suçundan tutuklandı. Peki ne oldu da bu kadın çocuğunu bile düşünmeden kocasını öldürdü? Çilem hasta değildi, geçmişinden gelen psikolojik sorunu yoktu. Kocasını öldürdü, çünkü evliliğin ilk gününden beri hatta hamileyken sancılar içerisindeyken bile kocası tarafından şiddet gören ve her ne kadar polise şikayette de bulunsa hiçbir sonuç elde edemedi. Kocası, ticari kanunsuzluklar, haraç kesme gibi suçlardan dolayıda polise şikayet etti yine bir sonuç alamadı. Ve bir gün kocasının ”hadi kalk fuhuşa gidiyorsun” demesi ile ipler koptu ve Çilem eziyetine son verip eşini öldürdü. Tutuklanırken bile başı dik,alnı ak gitti. Ve yine tutuklanırken söylediği cümle hala hepimizin aklında ” Hep kadınlar mı ölecek? Biraz da erkekler ölsün!”

Çilem-Doğan-3-768x623Hala aklımızdan çıkmayan bir şey daha varsa o da giydiği tişört. Üstünde ” Sevgili geçmiş, verdiğin tüm dersler için teşekkür ederim. Sevgili gelecek, ben hazırım” yazıyordu. Ne kadar manidar olsa da Çilem bu tişörtün bilerek giymediğini söylese de kader, kısmet olsa gerek üstündeydi ve unutamadık.

Davanın ilk gününden beri Çilem’i yalnız bırakmayan kadınlara da söyleyecekleri vardı Çilem’in ”Kadın arkadaşlarım, hiçbir zaman kirpiğiniz yere düşmesin. Alnınız hep dik; dimdik onurlu kalsın”

Bir ay önce hakim karşısına çıkan Çilem’in duruşmasının ertelenmesiyle bugün yine hakim karşısına çıktı. Davanın öncesinde Adana Adliyesinin önünde toplanan kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Davaya katılmak isteyen kadınları da ”içeride yer yok ” denilerek içeriye almadılar. Avukatların ardından son sözü alan Çilem Doğan ”Şu adliye koridorlarında yüzüm mor şekilde çok dolaştım koruma kararları için, başka seçeneğim kalmamıştı” dedi. Doğan’ın avukatları ”meşru müdafaadan beraat talep ettiği halde Çilem Doğan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

173 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply