Chrome 1 Milyar İndirilmeyi Aştı!

2

Google Chrome Sınır Tanımıyor!

Google’ın sevilen tarayıcısı 1 Milyar indirme sayısını geçti.

2 Eylül 2008’de Yayınlanan tarayıcı kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı ve çok sevildi.

2012 yılında yayınlanan mobil uygulaması Google’ın son yaptığı açıklamaya göre 1 Milyar indirme sayısını geçti. 1 Milyar indirme sayısına ulaşmak yazıldığı kadar kolay değil maalesef.

Her ne kadar Internet Explorer her bilgisayarda istisnasız bulunsa da Google Chrome, Internet Explorer’ı yıkıp geçti.

Ram kullanımı konusunda kullanıcılara büyük sıkıntılar yaşatıp acımasız eleştirilere maruz kalsa da uygulama büyük bir hızla indirilip kullanılmaya aralıksız bir şekilde devam ediyor. Aslında bu yönüyle bizlere çok benziyor. Annemizden dayak yediğimiz halde ‘anne’ diye ağlamaya devam eden bir nesiliz sonuçta.

Bir çok firma akıllı telefonlarda varsayılan tarayıcı olarak Google Chrome‘u kullanıyor. Bunun da büyük katkısı olduğu aşikar.

1 milyar indirme sayısına ulaşan Google Chrome’da  771 milyar sayfa yüklenmesi yapılıyor.

Niyeti kötü olan sitelere karşı aylık 145 milyon kez koruma sağlayan tarayıcının çeviri uygulaması 3,6 milyar kez kullanılıyor.

Google Chrome aylık 2 milyon gb veri tasarrufu sağlıyor ve 500 milyar otomatik tamamlama yapan Google Chrome geliştirme sürecinin başından bu güne kadar 2.5 milyon dolar ödül dağıttı.

  1. Sürümünde bu başarıya ulaşan uygulama önemli bir rekora imzasını attı.

StatCounter verilerine göre tarayıcı dünyadaki görüntülenen tüm sayfa verilerinin %47’sini içinde bulunduruyor.

Tarayıcısını geliştirmek adına Google, Chrome Web Store,Chrome App Launcher, Push uyarıları gibi özelliklerle gelişim sürecini devam ettirdi. Sadeleşmek amacıyla geçen yıl içerisinde bu uygulamaların bir kaçından vazgeçti.

Chrome OS‘un gelip gelmeyeceği halen belirsizken, eğitim alanında kullanılan platform’un kalkması gibi bir ihtimal şu anlık gündem de değil.

 

270 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

2 yorum

  1. bir bilgisayarın olmazsa olmazı haline geldi, chrome ile de google arama motoru da interneti kontrol etme amacıyla da olsa gün içerisinde defalarca açtığımız bir varsayılan haline geldi. Düşünün bunların bizim içimize işleyişi ve nelerimizi bildiğini…. Bunların bir tane yakın kalitesinde Türk yapımı yok ve daha biz yerli otomobil vb. teknolojilerden bahsedelim. Adamlar evimize girip, bilmediğimiz sorgulattığımız herşeyin kaydını tutuyor ve bizi biliyorlar…

  2. google internetimizin varsayılanı haline geldi. bunu arama motoruyla, tarayıcısıyla bizim arattırdıklarımızı saklamasıyla başardı. Artık chrome harici birşey kullanamıyor veya indirme gereği bile duymuyoruz. Ülke olarak biz bu durumdayken, rakamlar gösteriyor ki dünya genelinde hal böyleymiş. 1 Milyar indirilme nedir ya. Bu nasıl bir sayı. Ülkemizden çıkan hangi ürün veya hangi mevzu bu rakamlara ulaşabilmiş acaba…

Leave A Reply

Ankara Temizlik