CEO Nedir? Görevi Nedir? Nasıl CEO Olunur?

0

images (2)

Son yıllarda sıkça kullanılan bu kelimenin açılımı ‘’Chief Executive Officer’’ aslında yöneticilerin yöneticisidir. Oldukça yüksek miktarda maaş alan ve sadece yönetim kuruluna hesap veren bu kişilerin asıl amacı şirketi idaredir. Çünkü verdiği kararlar binlerce insanın işine sebep olabilir.. Öyle ki şirkete kar ettirmek birinci görevi olarak tanımlanır.. Birkaç yıl öncesine kadar ‘’Koordinatör’’ kelimesi kullanılırken günümüzde Chief Executive Officer yani kısaltılmış olarak CEO olarak bilinir. Bu kişiler yol gösterme, koordine etme, yönetme gibi görevleri üstlense de aslında çok iyi pazarlıkçıdırlar. Şirkete kar ettirmek, müşteri memnuniyeti ve uygun fiyat gibi şeyler Chief Executive Officer’ lardan sorulur.

Görevleri piyasayı araştırıp görev aldıkları şirketin piyasaya ayak uydurmasına yardım etmedir.

images (3)

Eskilerde sadece kar amacı güden, sattığı ürünün ederinden fazlasını alarak insanları kazıklamaktan ibaret yapılan olan bu iş, günümüzde insanlara öncü olma, işletim yeteneği güçlü, sempatik, ileri düzey empati yeteneği olan kişilerin sürdürdüğü ve şirketin yükselmesine ya da düşmesine hatta ve hatta batmasına sebebiyet verme durumlarına göre para alım miktarlarının değiştiği bir iştir.. Kendini aşmış, ürünü ederi kadar fiyata satıp yaptığı ürünün malzeme fiyatını da çıkardıktan sonra şirkete hala kar ettirebiliyorsa işte o gerçek bir CEO’dur.

images (4)

Sadece kar etme amaçlı çalışan CEO’lar üst düzey yöneticilerin menfaatlerini yükseltmeye çalışıyor demektir.. Böyle bir CEO’nun bulunduğu şirket ise zaten batmaya yakındır.. Çünkü sadece kendi hissedarlarının dediklerine uygulayarak kar amacı güden bir CEO işini doğru yapmıyor demektir..

indir

Bir CEO’nun asıl görevi şirketteki tüm çalışanlara yöneticisinden hissedarına, çalışanlara, devlete, alıcıya, sendikalara, bayilere uygun bir kar oluşturmaktır. Herkesin çıkarlarını aynı anda gözetmek zorunda olan bu kişiler ayrıca sadece şirketin başındakilerin parada yüzmesini değil tüm şirketin iyi bir duruma gelmesini amaçlar.

images

Peki Ne Kadar Kazanırlar?

Ülkemizde CEO’lar 700 bin ila 1,5 milyon arası maaş alırken gelecek yıl bu maaşın 350 bin ila 3 milyon arası olacağı söyleniyor.. Ne kadar risk alıp şirketi yükseltirse, yani bir nevi şirketi yok olmaktan kurtarıp yoktan var ederse maaşı o kadar artıyor.. Elbette Avrupa ve ABD’nin CEO’larının maaşları ve gelirleri toplam olarak Türkiye’nin çok üzerinde.  Örneğin; Avrupa’dan en yüksek ücret İsviçre’den geliyor ve yıllık 1 milyon 150 euro ila 1 milyon 506 euro arasında değişiyor..

crysis-3-prohpetASDFASF

CEO Madeni Üniversiteler!

Ülkemizde CEO madeni olarak adlandırabileceğimiz üç büyük üniversite mevcut. Bunlardan biri Boğaziçi, biri ODTÜ, bir diğeri ise İTÜ.. Birçok araştırma sonuçlarına göre ülkemizdeki CEO’ların birçoğu mühendis..

Örneğin Boğaziçi mezunu olan kişiler her sektörde CEO olurken, ÖDTÜ resmen Finansçı CEO’lar yetiştiriyor. Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, ve Mastercard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece de ÖDTÜ’nün Finansçı CEO’ları arasında..

indir

Nasıl CEO olunur?

Öncelikle CEO’ların genelinin çok iyi üniversitelerden mezun olduğunu söylemeliyiz.. Bunu içinde disiplinli, ileriye yönelik, hedeflerini belirleyen, başarmak istediği için çabalayan insanlar olmamız gerekiyor.. Zaten üst başlıktaki üç büyük üniversiteye gidebilirseniz ilk önce insan bir gururlanıyor. Hem öğretim olarak hem de eğitim yönünden birçok şey öğrenmiş ve deneyim sahibi olarak çıkıyorsunuz.. Zaten oradan mezun olup da iş bulamamak bir hayli zor.. İş yönünden çok avantajlı oluyorsunuz ve bu avantaj sayesinde bir özgüven ve özgüveninizin bir getirisi olarak da bir vizyona sahip oluyorsunuz.. Böylece işinizde yükseliyorsunuz ve birde bakmışsınız ki gerçek bir CEO’sunuz..

images (5)

Günümüz CEO’larından derlemeler;

Burak Başarır/ Coca Cola – ODTÜ İşletme

Ergun Özen/ Garanti Bankası – New York State Ekonomi

Pınar Abay/ ING Bank – Bilkent Üniversitesi Ekonomi

Temel Kotil/ THY – İTÜ Uçak Mühendisliği

Turgay Durak/ Koç Holding – Northwestern Üniversitesi Makine

Deran Taşkıran/ Boyner – ODTÜ Ekonomi

Hüseyin Aydın/ Ziraat Bankası – Ankara Üniversitesi Ekonomi

Erkan Akdemir/ AVEA – Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği

Gülsüm Azeri/ OMV Petrol Ofisi – Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği

Haydar Yenigün/ Ford Otosan – Yıldız Teknik Üniversitesi Makine

Ümit Leblebici/ TEB – İstanbul Üniversitesi İşletme

Meral Eredenk/ Avivasa – Boğaziçi Üniversitesi İşletme

Uğur Genç/ Memorial – ODTÜ İşletme Fakültesi

Ali Haydar Bozkurt/ Toyota – Çukurova Üniversitesi İşletme

Elif Çapçı/ Beymen – Bilkent Üniversitesi İşletme

Zafer Kurtul/ Sabancı Holding – İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

683 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik