Cemal Süreya Kimdir?

0

Usta şairimiz Cemal Süreya’yı sanıyorum ki duymayan yoktur. Dizelerine bir kitapta, dergide, dizi/filmde, sosyal medya ağlarında karşılaşmışsınızdır. Sadece duymakla kalmayıp yakından tanımaya ne dersiniz? Kısaca kişisel bilgilerinden bahsedip hayatından kesitlere geçelim. Usta şairimizin asıl adı Cemalettin Seber’dir. (Eminim ki aklınızda “E hani Cemal Süreya’ydı?” sorusu geçiyordur. Acele etmeyin sırayla anlatacağım). Cemalettin Seber, 1931’de Erzincan’da doğmuştur. 1990’da İstanbul’da vefat etmiştir. Babasının ismi Hüseyin, annesinin ismi ise Gülbeyaz’dır. İlkokula İstanbul Beyoğlu’nda başlayan Seber, üçüncü sınıfta Bilecik’te eğitim hayatına devam etti. Daha sonra babasına haber vermeden parasız yatılı sınavına girdi ve Haydarpaşa Lisesi’ni kazanarak oradan mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. Müfettişlik, müfettiş yardımcılığı gibi işlerde çalıştı.

cemal-sureya-a7

1960’lı yıllarda sadece dört saydan oluşan Papirüs adlı bir dergi çıkardı. Bir çok basım organında yazı ve şiirlerini yayınladı.

İsim ve Soyisim Değişikliği;

Nihayetinde Cemalettin Seber’in neden ismini ve soyismini değiştirdiği konusuna geldik. Bir rivayete göre Cemalettin Seber ortaokulda edebiyata merak salmış lise yıllarında ise iyice işin içine girmiş okul dergisinde sevdiği kıza yazdığı şiiri yayınlar. Usta şairlerin yazdıkları şiirler, usta yazarların yazdıkları yazılar onu çok etkiler. Sonra bir şey fark eder. O çok beğenerek okuduğu yazar ve şairlerin hep üç ismi vardır. O da ismini Cemalettin Süreyya Seber yapar. Ancak Cemalettin isminin bir şaire göre olmadığını düşünür ve kısaltarak Cemal yapar. Seber soyismini ise zamanla kullanmamaya başlar ve o artık Cemal Süreyya’dır.

Yıllar sonra iddia oyunlarını çok seven şairimiz bir kadının telefon numarasını alma karşılığında iddiaya girer. Eğer Süreyya kaybeder ise Süreyya’daki y’lerden birini sildirecektir. Sonucu hepimiz biliyoruz. İddia kaybedilmiştir. Soyismindeki y harfini sildirdiğini gösteren ilk şiiri “Elma”dır.

263 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik