Çamur Pompası

0

Akışkanlar

Çamur Pompasında vizkotize akışkanlıkların akmaya karşı gösterdiği iç direnç olarak tanımlanmakta olup alışkanlıkların yüzey gerilimi altında deforme olmaya karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Süper akışkanlar dışındaki diğer tüm gerçek akışkanlar yüzey gerilimine karşı direnç göstermektedir. Yüzey geriliminde hiç direnç göstermeyen akışkanın tabakalar arasındaki yüzey geriliminden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Newton laminer ve paralel bir akışta tabakalar arasındaki yüzey gerilimini bu tabakalara dik yöndeki hız gredyeni ile orantılı olduğunu ifade etmiştir.

Çamur Pompası için eşitlikteki sabiti “vizkozite sabiti”, “viskozite” veya “dinamik viskozite” olarak tanımlanmaktadır. Su ve gazların çoğu Newton yasasına uygun akışkanlar olup “Newtonyen” akışkanlar olarak isimlendirilmektedir. Su, süt , mineral yağları, bira, hidrokarbonlar Newtoyen akışkanlara örnektir.

Vizkozitesi sabit olmayan akışkanlar “Newtonyen olmayan “ akışkanlar olarak isimlendirilmektedir. Newtonyen olmayan akışkanlarda yüzey gerilimi ile hız gradhyeni arasındaki lineer ilişki çok daha karmaşıktır. Kan, losyonlar, sabun, diş macunu Newtonyen olmayan akışkanlara örnektir.

Vİzkoz kuvvetlerin savurma kuvvetlerine olan oranı daha önemlidir. “Kinematik vizkozite” akışkan yoğunluğunun savurma kuvvetine oramı olarak tanımlanmaktadır.

PÜLPÜN ÖZELLİKLERİ

Pülp belirili bir boyuttaki malzemenin su ile karışımı oalrak tanımlanmaktadır. Pülpün özelliklerine katıının boyut dağılımı özgül ağırlığı S akışkan içindeki ağırlıkça derişimi C akışkanın yoğunluğu oluşan karışımının özgür ağırlığı belirlemektedir. Pülp içeridiği tane boyutuna göre değişik gruplar altında toplanmaktadır.

Homojen pülp: İçindeki malzemenin tane boyutu 50’dan az ve katı derişimi düşük olan pülpler homojen pülp olarak tanımlanmaktadır. Bu pülpler su gibi davranış gösterdiklerinden derişim düşük olduğunda hesaplamalarda katı miktarı göz ardı edilebilmektedir.

Derişimleri yüksek olduğunda hesaplamalarda pülp yoğunluğunun mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

239 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber