Çalışma İsteği Nasıl Arttırılır?

0

Ygs’ye çalışanlar, Dgs’ye çalışanlar, tasarım yapanlar, yazı yazanlar… Her neye çalışıyorsanız çalışınız çoğu kişinin en büyük ortak yanı ”odaklanamamaktır”. Neden odaklanamayız? Veyahut odaklanmak için neler yapmalıyız? Çalışma isteğimiz nasıl artar ve nasıl daha verimli oluruz? İşte cevapları…

Çalışma İsteğim Yok Ne Yapmalıyım?

Öğrencilerin yaşadığı en temel problemlerden birisi, belki de en önemlisi çalışma arzusunun oluşmaması ya da ders çalışma ilhamının gelmemesdir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, ya hayatınızdaki sorunlardır, ya çalıştığınız dersi sevmiyor oluşunuz, ya havanın güzel olmasıdı, ya da çalışma ortamınızı sevmemenizdir.

İlk önce çalışma ortamınızdan başlamanız gerekir, kasvetli, dağınık, basık alanlarda ne kadar isterseniz isteyin ders çalışamazsınız. Motive için, enerji gerekir. Odanızda cam varsa benden size tavsiye, masanızı camın önüne veyahut en kötü ihtimal yakınına koyunuz. Çalışma alanınızın aydınlık olmasına dikkat ediniz. Masanıza sadece kalem, kağıt, defter koymayın. En sevdiğiniz şeylere de yer verin, kendinizi robot gibi hissetmemenizi ve bir yaşamınız olduğunu hatırlatır size. Sevdiğiniz biriyle fotoğraf koyun, lamba koyun, mum koyun… Özellikle kokulu mumlar, beyninizin farklı alanlarının da çalışmasını sağlar. Renkli kalemler kullanabilirsiniz, kahveniz veyahut suyunuz mutlaka masada olmalı. Sıvı içiçecekler uykunuzun gelmemesini sağlar.

Odanız her daim toplu olmalıdır, çünkü ders çalışmama isteği zaten baskınken, gözünüz her ama her şeye kayar. Aa o neydi? Aa bende o da mı varmış gibi triplere giriyorsunuz biliyorum, hatta o an dünyayı bile kurtarırsınız ama ders çalışmasınız öyle bir ders çalışmama hırsı geliyor insana. Odanızı toplayın, toplu, ferah ve aydınlık oda ders çalışmak için idealdir.

Ders çalışmaya başlamadan önce iyi/kötü tüm anılarınızı odanın dışında bırakın. Ders bittikten sonra isterseniz Müslüm Gürses dinleyip kendinizi paralayabilirsiniz ama ders anında sadece ders! Telefonunuzu sessize alın, salonda falan bırakmanızı tavsiye etmem çünkü aklınız kalır bu sefer biri aradı mı acaba diye. (kendimden biliyorum) Telefonu yatağınızın üstünde bırakın ama sessizde kalsın, böylelikle herhangi bir bildirimde dikkatiniz dağılmaz.

Ders çalışmadan önce rahatlatıcı müzikler dinlemekte zihninizi açar, çoğu kişiye inandırıcı gelmez ama Mozart besteleri beyni geliştirir.

Ders çalışmaya en sevdiğiniz dersten başlamanızı tavsiye ederim, misal ben ne zaman Matematikten başladıysam isyan eşliğinde kitabı kapatır ve o gün ders çalışmazdım. Ama anladım ki, sevdiğim dersle başlarsam; sonuç güzel oluyor.

Çalışma Masanıza veyahut duvara, ama mutlaka her zaman göreceğiniz bir yere hedefiniz yazın. Bu size bir şey ifade etmeyebilir ama beyniniz için çok şey ifade ediyor. Bu bir nevi beyine ”burayı kazan” demek gibi bir şeydir. Sonuçta hedefiniz yoksa çalışmak için bir nedeniniz de yoktur.

Başarıda kendinizi ödüllendirin, başarısızlıkta ceza uygulayın: Önünüze koyduğunuz günlük ya da haftalık hedeflere ulaştığınızda kendinize ödüller verin. Bu ödüller sizin için cazip şeyler olmalı. Bunu ailenizle veyahut arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. Hedeflerinizi gerçekleştiremediğinizde ise ufak cezalar uygulayabilirsiniz. Mesela günlük hedefe ulaşmadığınızda o gün en sevdiğiniz diziyi izlemeyin veyahut en yakın arkadaşınıza dedikodu yapmaya gitmeyin. Beyniniz bu ceza/ödül sistemine alıştığı zaman her şey sizin için daha güzel olacaktır.

Hadi bir kaç tane çalışma odası ve ders çalışmadan önce dinlediğinizde sizi rahatlacak bestelere göz atalım…

tumblr_mwdeqj2Rts1rr0qtpo1_500 tumblr_nh8e6zehpi1tg2k4io1_400 cocuk-odası-çalışma-modelleri

çalışma3 ddekor-30-çalışma-odası-dekorasyon-Önerisi-11MÜZİKLER

3,067 total views, 49 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Ece / 20 / İstanbul / Grafik Tasarım

Leave A Reply

Ankara Temizlik