“Bulk” ve “Definasyon” nedir? Kas geliştirme yolları

0

Aslında çoğu Fitness yapan bireyin bildiği lakin tam olarak açığa kavuşturamadığı iki önemli dönemdir bulk ve definasyon. Bu dönemler Fitness’ın bütün alanlarında vardır ve aslında önemlidir de. Çünkü eğer birisi olmazsa, birisi olmaz ve hiçbiri olmazsa da kas geliştirilemez. Ve yine bu dönemler, adeta bir yaşam denetleyicisidir. Yani bu dönemlere göre beslenmenizi, antrenmanınızı ve sosyal olaylarınızı belirlersiniz. Bu yüzden bugün bulk ve definasyon neymiş onu hep beraber açıklığa kavuşturacağız.

BULK

lee-priest-bulk-fotoğrafı
Bu dönem kas geliştirme dönemidir. Genellikle kış aylarında gerçekleştirilir ve yaza girerken definasyon dönemine geçilir.

Bu dönemin maksadı, çok protein yerken aynı zamanda o proteinleri kaslara iletebilecek enerjiyi de almaktır. Bu enerjiyi fazlasıyla aldıkça kilo da alınır ve yağlanma olur. Antrenmanlarda hacim kazanma ön plana atıldığından dolayı düşük tekrar – yüksek ağırlık kullanılır.

Ve hacimlenme dönemi olarak adlandırdığımız BULK dönemi de kendi içerisinde iki dala ayrılır:

Dirty (kirli) bulk

bylk
Bu dalda çoğu zaman hesap yapmaya üşenen insanlar olur. Yani önlerine gelen her şeyi yiyerek, karbonhidratı da kafasına göre alarak bildiğimiz mahalle kenarında çekirdek çitleyen annelerimize dönerler. Bu tamamen zararlıdır. O kadar yağı vermek bir mesele, almak bir meseledir. Ve tahmin edeceğiniz gibi bu insanların yedikleri her şey çöp gibidir.

Clean (temiz) bulk

Bu dalda da fazla yağlanmak istemeyen, sadece hacim kazanmak isteyen insanlar bulunur. Günlük kalori ihtiyaçlarının %10 daha fazlasını alarak daha az yağlanır ve temiz olurlar. Kesinlikle bunu öneriyoruz!

DEFİNASYON

le priest defineGörüntü sizi korkutmasın. Yağ olmamasına dikkat çekmek amaçlıdır.

Bu dönem genellikle hep yaz sezonu öncesinden bitirilmiş olur ve Bulk’tan sonra uygulanır. Bu dönemin amacı hacimle birlikte kazanılan kas kütlesinin yanında bulunan yağı yakmaktır. Antrenman tamamen ikinci plana atılarak beslenmeye çok fena bir şekilde önem verilir. Tam olarak amaç; kas ile deri arasındaki yağları tahrip ederek kazanılan kasların parçalı olarak gözükmesini sağlamaktır.

Karbonhidratı günlük 50-100 gr arası alarak ve yine proteine abanarak yapılan bu diyetler kişiden kişiye uzayabilir. Kirli hacimlenen insanlar 2 veya 3 ayda bitirebilir, temiz hacimlenen insanlar ise bu dönemi 1 aydan kısa sürede kolayca atlatabilir.

bulkvedefine         Bulk            vs      Definasyon

İrade ve sabır gerektiren bu dönem genellikle “yağları kasa çevirme” olarak adlandırılır. Basit bir tanım olsa da yetersizdir.

Her Fitness yapan bireyin istese de istemese de yarım veya tam olarak yaptığı bu dönemler kas gelişimi ve yağ yakımı açısından çok önemlidir.

Eğer “yağ yakıp, kas mı inşa etsem; yoksa kas inşa edip yağ mı yaksam?” diye düşünüyorsanız kesinlikle kas inşa edip yağ yakmalısınız.

Definasyon dönemi ne kadar verimli geçerse, vücudunuz o kadar iyi gözükür. Kas kütleniz istediğiniz kadar ağır olsun, önemli olan yine de yağ yakma sürecinizdir.

Bugünlük bizden bu kadar! Sporla ve sağlıkla kalın!

664 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik