Böbrek Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

0

Böbrek karın üst bölgesinin arka kısmında bulunan kahverengi-kırmızı yapıya sahip fasulyeye benzeyen bir organdır. Günümüzde birçok hastalığın kökü olmakla birlikte bu hastalıklardan biri de böbrek kanseridir. Böbrek kanseri ise, kanı süzen ve idrarı filtreleyen yapılarda oluşan bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen bu hastalığın ilk evrelerinde neredeyse hiç belirtiye rastlanmaz. İlerledikçe gelen belirtiler, rastgele yapılmış bir röntgen çekiminde ortaya çıkabilir.

Belirti olarak idrarda kan görülmesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, muayenede ele gelen kitle örnek verilebilir. Erken teşhis halinde yüksek olasılıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Belirli sürelerle yapılan check-up’lar sayesinde ön tanı konulabilmektedir. Çünkü ilk evre belirtisi yoktur. Bu nedenle dikkat edilmesi ve doktora gidilmesi gerekmektedir.

Tedavi olarak ise teşhis erken konulduğu ya da ilerlemeden konulduğu takdirde cerrahi tedavi yoluyla kist oradan çekilip alınabilir.  Ameliyat sonrası  immünoterapi denilen ek tedavi, eğer gerekirse uygulanabilir. Gerekmezse yan etkiler olmadığı sürece hastaya ek bir tedavi uygulanmaz.

 

 

Kemik tutulumu olan hastalarda ise ışık tedavisi kullanılmaktadır. Tedavi sonrası yan etki olarak ağır sancılar ve ağrı görülebilir. Bazı hastalarda bulantı, kusma, ağız yaraları görülebilmektedir. Eğer tedavi sonrası hasta sigara kullanıyorsa, tekrarlama olasılığı vardır.

Tedavi sonrası yapılan aktivitelere bir süre dikkat edilmeli ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Eğer bu hastalığın olmamasını istiyorsak, böbrekleri çalıştırmak amaçlı bol bol su içmeli ve doktor kontrollerini kaçırmamalıyız.

296 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Liseye yeni geçmiş, bilgisayarı, telefonu ve kitaplarının olduğu bir dünyada yaşamayı tercih eden biriyim. Müzik bölüm şeysinde yazarım. Umuyorum ki Venüs'ten geldiğimi düşünmediniz. Bu bir sır ama ben Venüs'ün gökyüzüyüm.

Leave A Reply

Ankara Temizlik