Bitmiş Bir Aşkın Son Birlikteliği

0

Elveda denmemiş aşklar vardır.. Bilirsiniz.. Kimi hala severken gitmek zorundadır, kimi bir gün amansızın ortalıktan kaybolur.. 

Marina Abramovic..

Marina Abramovic 1960’larda ortaya çıkan  vücut sanatı (body art) akımının önemli bir temsilcisidir. Abramović performanslarıyla fiziksel ve zihinsel potansiyelin sınırlarını zorlayan ve araştıran bir sanatçı.. Bir vücut sanatçısı olarak, kendini parçalara ayırmış, kırbaçlamış, buz kütleleri üzerinde vücudunu dondurmuş, psikoaktif ürünler ve hafıza kaybına uğramasına yol açan kas kontrol ürünleri almıştır.

marina abramovic ve ulay ile ilgili görsel sonucu

Kendini zorlayan bu sanat Abramovic’in ilgisini çekiyor. Vücudunun sınırlarını zorlayarak insanı özgürleştirmeye çalışıyor da diyebiliriz aslında..

1975 yılında gerek özel hayatını gerekse bu atraksiyonlu hayatı paylaşacağı Ulay (Frank Uwe Laysiepen) ile tanıştı. Önce rakibi, sonra partneri, sonra da ” Ölümsüz Aşkı ” Ulay ile 20 yıl boyunca beraber yaşadılar ve çalıştılar.

marina abramovic ve ulay ile ilgili görsel sonucu

Birlikte birçok eser ürettiler ve seyahat ettiler. Eserlerini izleyici ile iletişim kurarak incelediler.

1981-1987 yılları arasında, Abramović ve Ulay Nightsea Crossing adını verdikleri bir aksiyon serisini tüm dünyada gerçekleştirdi. Müzelerde canlı birer tabloymuşçasına kendilerini yerleştirdiler..

Marina 1 1.jpg

Bu ve bunun gibi birçok çalışmaya beraber adım atan bu ikilinin hikayesi 1988 yılında bitti.. Hayatının aşkının kendini aldattığını öğrenen Marina diğer kadının hamile olduğunu öğrendikten sonra Ulay’dan ayrılmaya karar veriyor.

marina abramovic ve ulay ile ilgili görsel sonucu

Bunun üzerine konuşup anlaştıktan sonra beraber yaptıkları son çalışma olan ”Büyük Duvar Gezintisi (1988)” her birinin Çin Seddi üzerinde 2000 km. yürümesini gerektirdi. Her biri bir uçtan yürümeye başlayarak ortada buluştular. Birbirlerine son kez sarılıp ayrıldılar.. Ve sonra bir daha görüşmediler…

Ta ki Ulaş, Marina’nın 2010’da MoMa’da gerçekleştirdiği performansa gelene kadar…

marina abramovic ve ulay ile ilgili görsel sonucu

Performansta Marina bir masada oturuyor ve karşına oturacak kişileri bekliyor.. İçerideki herkes sırayla gelip Marina’nın karşına oturuyor ve bir dakika boyunca tek kelime etmeden birbirlerinin zihinlerini okumaya çalışıyorlar. Sonra.. Sonra Ulay geliyor… 22 yıl… 22 yıl boyunca görmediği sevgilisinden, konuşmadan, dokunmadan, sarılmadan, sessiz bir şekilde af dilemek için 60 saniyesi var…

Marina yavaşça kafasını kaldırdığında karşısında 21 yıl önce onu aldattığı için terk ettiği sevgilisiyle göz göze geliyor. Sonra yaşanacak duygu dolu anları ben anlatmayayım.. Aşağıdaki videodan izleyin..

236 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply