Bir Gezegene Gitmek İstiyorsunuz, Ama Nasıl?

0

Buradaki üyelere sorsak “Bir uzay mekiğiniz olsa hangi gezegene giderdiniz?” diye bir kısım Jüpiter , bir kısım Mars , bir kısım da paramız yok olmayacağı için boşver diyip düşünmeyi bırakırdı. Fakat oralara gitmek isteyen en azından bunun hayalini kurabilenlere kötü haberlerim var. Yazımızı okumaya devam edin…jüpiter        Diyelim ki uzay mekiğinize atladınız ve Jüpitere gidiyosunuz. Böyle her şey güzel filan atmasfoerin içine de giriniz. Süper! Fakat ne yazık ki ayak basacak bir yer bulamazsınız. Çünkü Jüpiter büyük bir kısmı hidrojen ve helyumdan oluşan koca bir balondur.
Ha bir de eğer Dünyadaki günlük 24 saat yetmiyorsa jüpiterde işiniz zor. Çünkü orada günlük 10 saat . Jüpiter etrafında en hızlı dönen gezegendir.

şimşek        Bazı gezengenlerde bizim Dünyamızda gördüğümüz olaylardan daha vahşi olaylar görülmektedir. Mesela Mars Güneş Sistemindeki en ama en şiddetli toz fırtınaları ile meşhurdur; Jüpiter bol yağışlı ve şimşekli , gök gürültülü fırtınlarıyla adını duyurmuştur.

uranüs           Uranüs diğer gezengenlerden farklı olarak yan yatmış gibidir. 98 derecelik bir eğimle hemde!  Tıpkı yuvarlanan top gibidir. Bu nedenle herhangi bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürebilir. Ayruca bir yarısı 42 yıl güneş alırken diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır.

Bu arada yazımızı bitirmeden şunu söyleyelim; Uzay Dünya’nın atmosferi dışında kalan kısıma denir.Ortalama ısısı -270 santigrattır.

397 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kendi halinde olamayan bir öğrencimsi kız

Leave A Reply

Ankara Temizlik