Beynimizin Oyunlarından Plasebo ve Nosebo Etkisi Nedir?

0

Ortalama 1,5 kilo ağırlığı olan beyin, yaklaşık 86 milyar nörona sahiptir. Kişiden kişiye değişim gösteren hacim ortalama olarak 1,5 kilodur. Merkezi, otonom ve çevresel sinir sisteminin yanı sıra insanın neredeyse tüm işlevlerini kontrol eder ve düzenler. Bunlarla beraber daha birçok işleve sahip olan beyin düşünce/mantık gibi zihinsel hareketleri de yönetir. Tam olarak bu sahnede beynimizin bize oyunlar oynaması da kaçınılmazdır. Güzellik algısı, karar verme, kıyaslama, zaman dilimi, tekrar, takıntılar, translar, renkler, yanılsamalar, anlam, akıl okuma, kopyalama, nefes alma, otorite, acı-haz, empati, motivasyon, dikkat, hafıza, alışma, irade, yalan, telkin, ego, önyargı, algı, seçicilik, gerekçe, kişisel gelişim.. ve daha nice dal, bu yelpazeler zincirinde birer halkadır.

beyin-460x218
Beynimiz bize birçok alanda oyunlar oynayabilir. Bunlardan bir tanesi ise, Plasebo etkisidir. Baruch Brody adındaki bir bilim adamı; hekimler açısından tedavi edilen vakanın özel bir etkinlik göstermeyeceğine inanılan ve sembolik etkisi için kullanılan tedavi biçimi veyahut tıbbi tedaviyi hızlandırmak adına yapılmış bir girişim olarak açıklar. Toplumbilimcileri ise, Plasebo etkisini birçok ilaç tedavisinden daha fazlası olarak adlandırır. Bu yaklaşıma göre, hekimin güven vermesi ve anlayışlı yaklaşımı ayrıca problem çözme yeteneğini de içermektedir. Hastaların üçte biri Plasebo etkisine olumlu yanıt vermekle birlikte bu oran daha fazla artış göstermektedir.

indir
Doktor ağzından uzaklaşalım ve kalıbı en basitine indirelim. Kişi bir hastalığı olduğuna inanıyor ve bu kişiye doktor ilaç niteliği göstermeyen bir hap veriyor. Tabi kişi bunu etkili bir ilaç zannediyor. Bu haplar şeker tableti bile olabilir. Kişi bu tedaviye olumlu etki veriyorsa tedavi başarıyla tamamlanmış oluyor. Bir nevi, kişi kendi kendini iyileştiriyor. Neye inanırsan onu yaşarsın kadar soyut bir kavrama benzetmek bile mümkün. Bunu psikiyatride sık sık yapıldığı söyleniyor. Bununla alakalı yapılan bir deneyde, kişi acı ve ağrıya maruz bırakılıyor bu acı ve ağrı morfinle dindiriliyor. Fakat deneyin son günü morfin yerine tuzlu su veriliyor ve kişinin yine acılarının/ağrılarının dindiği görülüyor. Kelime anlam olarak Latince; Sizi Hoşnut Edeceğim anlamına gelir.

plasebo
Bu kısım her şeyin güzel gittiği, hastalıklarından kurtulmuş ve kendini iyi hisseden tozpembe bireyler bölümüydü. Bunun olumsuz tepmesi, yan etki göstermesi mümkün mü? Elbette mümkün. Sonuç olarak bizimle
oyun oynayan bir beyin bu ilacın bize zarar verdiği yönünde de bizi kandırabilir.  Bu duruma ise, Nosebo etkisi deniyor. Nasıl kişi bir ilacın ona iyi geldiğini düşünüyorsa aynı ilacın kendine zarar verdiğini de düşünebilir.

40927659-conceptual-3d-design-of-false-pill-placebo-and-nocebo-effect-stock-photoBununla beraber ağız kuruluğu, mide bulantısı, uyku hali, uykusuzluk, bayılma, iştah kaybı gibi birçok yan etki gördüğü konusunda da şikayetler dile getirebilir. Nosebo etkisinin Latince anlam karşılığı, Size Zarar Vereceğim anlamına gelir. Yani olumlu sonuçlar alıyorsanız Plasebo etkisi, olumsuz sonuçlar alıyorsanız Nosebo etkisidir.

plasebo-etkisi-placbo-effect-1024x411

602 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber