Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

0

Herkes bayram tatilinde bir yerlere gitmek için resmi tatilin kaç gün olacağını beklerken açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kurban bayramı tatilinin de Ramazan bayramı gibi 9 gün olacağını söyledi.

Tatilin 9 gün olacağını söyleyen Numan Kurtulmuş, “Büyük ihtimalle Kurban Bayramı tatilimiz 9 gün olacak, ama onun kararı henüz Bakanlar Kuruluna gelmedi” açıklamasını yaptı.

Kamu personelini sevindirecek haberde Numan Kurtulmuş’dan geldi.

Numan Kurtulmuş, Bugün itibariye kamu görevlilerinin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir. Senelik izinlerini tekrar kendi programlarına koya bileceklerdir. Bildiğiniz gibi bu yasak vatandaşlarımızı herhangi bir şekilde zor durumda bırakmak için değil, memurlarımızı zor durumda bırakmak için değil, özellikle FETÖ’ya karşı yapılan operasyonlarda tedbiren alınmış bir karardı. Bugün itibariyle bu kararı kaldırıyoruz”  açıklamasıyla kamu personelinin yüzünü güldürdü.

Arefe – 11 Eylül 2016   Pazar

Kurban Bayramı 1.Gün – 12 Eylül 2016   Pazartesi

Kurban Bayramı 2.Gün – 13 Eylül 2016  Salı

Kurban Bayramı 3.Gün – 14 Eylül 2016    Çarşamba

Kurban Bayramı 4.Gün – 15 Eylül 2016    Perşembe

Kurban bayramının Eylül ayının 3. Haftasına denk gelmesi bir çok çalışanı sevindirdi.  Kamu Kurumlarında çalışan personeller bayram tatilini yıllık izinle birleştirip kullanmayı planlarken bir çok özel sektör çalışanı içim durum pek de güzel değil. Özel sektör çalışanları ise ekstra olsa da 2 gün daha izin kullanacağı için sevinçli.

kurbanbayrami_ileilgiliresimler3

Türkiye de Kurban Bayramı kutlamaları

 

Güneş doğduktan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır. Kurban ilk gün kesilerek, kesilen bu kurbanın üçte biri akrabalara, üçte biri fakirlere, üçte bir ise kurbanı kesene kalır. Kurbanın kesiminden kesilen kişiye kalan pay bayram boyunca gelen misafirlere farklı yemek şekillerinde ikram edilir. Tanıdıklara ve akrabalara ziyarete gidilip çocuklara harçlık verilir. Küçükler büyükleriyle bayramlaşırken büyüklerinin elini öper ve bayramda küs olan insanlar barışır.

Türkiye’de her yıl çok sayıda büyük ve küçük baş hayvan Kurban Bayramında kesilmektedir. 2012 verilerine göre Türkiye’de 753 bin büyükbaş ve 1 milyon 930 bin küçükbaş hayvan kurban bayramında kurban edildi.

240 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik