Athena’nın Trans Cinayetlerini Konu Aldığı Cesur Klibi : Ses Etme!

0

Athena’nın 10 Kasım 2014 tarihinde yayımladığı Altüst albümünden bir şarkıdır. Klip yayını 4 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Yayınlandığı ilk günden 325.000 izlenme almıştır ve 3 günde 1.276.251 görüntülemeye kadar çıkmıştır.

athena-youtubeBu klipte ne anlatılmak istenmiş, ele aldıkları konu nedir?
Fısıltılara ses olmuştur demek yanlış olmaz. Transfobiye/ homofobiye karşı çıkan kesim sayıca fazla fakat bunu daha önce kliplerine taşıyan olmadı Türkiye’de. Daha doğrusu olmamıştı. Klip şu an televizyonda yayınlanmıyor ve yorumlara da kapalı. Buna rağmen sosyal medyayı salladı mı? Evet. Farkındalık yarattı mı? Sağır Sultan bile duymuştur diye düşünüyorum. Klipte, trans bir bireyin bir günü ele alınıyor. Tıraş oluyor, makyaj yapıyor, peruğunu takıp kadın kıyafetlerini giyip dışarı çıkıyor. Dışlayan gözlerle karşılaşıyor. Eğlence mekanına gidiyor, dilediği gibi dans ediyor ve sanki bunu özgürce yapabildiği, kendi olabildiği tek yer orasıymış gibi davranıyor. Günün sonunda, eve giderken evine gitmek için kullandığı ara sokakta sıkıştırıyorlar ve öldüresiye dövüyorlar. Bence bu okuduklarınız şu an size hiç yabancı gelmiyor. Trans cinayetleri, lgbti bireylerinin öldürülmesi, bu bireylerin intihar etmesi… bunlar gördüğümüz, duyduğumuz ve bildiğimiz şeyler. Lgbti bireylerlerinin Türkiye’de bir günü tam olarak bu şekilde geçiyor. Hatırlarsınız belki. Mehtap Zengin (Eylül Cansın) trans bir bireydi kendisi ve bir akşam kendini köprüden atarak intihar etti. Ses getiren bir videosu ortaya çıkmıştı. Bunlar son sözlerim dediği, köpeğini annesine emanet ettiği bir video kaydı. Son sözlerini söylediği bu kayıtta, “Yapamadım, izin vermediler” diyordu. 2002’den bu yana 69 trans birey nefret cinayetinin kurbanı oldu. 2015 yılında yayınlanan bir habere göre, “Türkiye Trans Cinayetlerinde Dünya Dokuzuncusu!” Hande Kader, Mehtap Zengin, Çağla Joker, Ferhat İlken, Petro Melikşahoğlu ve daha niceleri feci şekilde ölmüş/öldürülmüş ve nefretin kurbanı olmuştur.

athena-dan-yeni-klip-ses-etme-2427627

Başrolünü Onur Gökhan Gökçek’in oynadığı, söz ve müziğini Özoğuz kardeşlerin üstlendiği şarkının klibini ise Gönenç Uyanık çekmiştir.

Klipte son olarak, trans birey dövülürken yardımına koşan başörtülü bir kadın oluyor. Yüzü kanlar içinde olan trans bireyi yerden kaldırıyor, dağılan eşyalarını topluyor ve ona sarılıp öpüyor. Anlatılmak istenen; bir insanın cinsiyeti, inanışı, kılığı kıyafeti her ne ise, hiçbir şekilde yargılanmaması, nefret beslenmemesi, şiddet gösterilmemesi, en önemlisi buna kimsenin hakkının olmayışından bahsediliyor. Athena’ya bu manada hem cesaretinden hem de farkındalık yaratmak isteyişinden ötürü Tumblr Türkiye ailesi adına teşekkür ediyorum.

ekran-resmi-2016-10-06-110352pnggpqogoym

 

 

Twitter’da kliple alakalı bazı yorumlar:

https://twitter.com/halilsezaip/status/783404542998286336

– https://twitter.com/doguyucel/status/783325477574443008

İşte medyada yankı uyandıran klip:

Ve sözleri:

Ses Etme

 

703 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber