ASTRONOMİ NEDİR?

0

Gökbilimi ya da gök bilim olarak bilinen astronomi; gök cisimlerinin uzayda ki durumlarını fiziksel ya da kimyasal olarak inceleyen bilim dalına denir.  Astronomi daha açık bir deyişle, yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, yıldızler, gezegenler, kurukluyıldızlar, kutup ışıkları, galaksiler (gökadalar) ve Kozmik mikrodalga arka plan ışıması gibi gözlemlenebilir tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır.

Astronomi terimi eski Yunanca’daki astron ve nomos (άστρον et νόμος) sözcüklerinden türetilmiş olup, ”yıldızların yasası” anlamına gelir. Asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların keşfindeki katkıları göz önüne alınırsa, astronomi amatörlerin de halen etkin bir rol oynayabildikleri nadir bilim dallarından biridir.

Arkeolojik bulgulara göre ilk çağlardan beri insanlar gökyüzünde görülen cisimleri, göğün değişen görünüşlerini yakından incelemilerdir. Bundan dolayı astronomi bilimi diğer bilimlere oranla daha hızlı bir şekilde yayılmıştır. İlk astronominin şimdi ki astronomiyle yakından uzaktan bir alakası olmadığı da açıktır.

Neolitik çağda insanlar ekinoksların periyodik karakterini, mevsimlerle ilişkisini ve bazı takımyıldızları bilmekteydiler.Modern gök bilimi gelişimini, özellikle antik çağdaki ve onları izleyen matematikçilere ve Ortaçağ’ın sonunda keşfedilmiş gözlem aletlerine borçludur. Başlangıçta ayrılmaz bir ikili sayılan ve paralel olarak ilerleyen astroloji ve gök bilimi zamanla yollarını birbirlerinden ayırmak zorunda kalmışlardır.

 

717 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kendini sevmeyen egoist ruhlu kız!

Leave A Reply

Ankara Temizlik