Asgari Ücret Zammı Sıfırlanıyor

0

2016’nın başında 1300 TL olan asgari ücret zammı sıfırlanıyor!

2015 yılı bitmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun  da katıldığı, İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) temsil ettiği toplantı da asgari ücretin 1300 TL olacağı kararlaştırılmış, basına duyurulmuştu.

“1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, 3 çocuklu bir ailenin alacağı asgari ücret bin 387 lira 45 kuruş, 2 çocuklu aile için net asgari ücret bin 362 lira 75 kuruş, bir çocuklu aile için de bin 344 lira 22 kuruş, evli olup çocuğu olmayan aileler için de bin 325 lira 69 kuruş olarak kararlaştırıldı.

Alınan bu kararlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımla ilgili mevzuat değişikliği yönetmeliği doğrultusunda değişime uğradı.

Asgari ücretli bir çalışanın yeni mevzuata göre BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) kesintisi ile birlikte net 1007 TL net maaş alacak.

basvuran-parasini-geri-aliyor

Yakında hayata geçmesi beklenen uygulamayla 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı sisteme girilip, maaşlarından aylık 100 TL otomatik olarak kesilecek. Ekim ayında üst vergi dilimine girileceği için maaşı 1107 TL’ye inecek olan asgari ücretliden 100 TL  BES kesintisi yapılacak. Asgari ücretli, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 1007 TL maaş alacak. Yapılan bu kesintilerle birlikte asgari ücretliye yapılan zam sıfırlanacak.

Hazırlanan sisteme göre, 13 milyon çalışanın BES sistemi içerisinde 6 ay kalmaları zorunlu olacak.

Hükümet bu sistem sayesinde 10 yıl içerisinde 100 milyar TL’den fazla kaynak elde etmeyi planlıyor.

Halk’ın bu uygulamayı sevmeyeceği apaçık ortada. Altı aydır maaşı 1300 TL olan asgari ücretli çalışan yeni uygulama ile birlikte tekrardan başa dönecek.

219 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply