Farishta Röportajı

0

Merhabalar.

Bu gün karşınıza güzel mi güzel eğlenceli mi eğlenceli bir röportajla geldik.

Kiminle mi röportaj yaptık?

Bir çok olay atlatıp halen tumblr’ı seven Asena (@farishta) ile röportaj yaptık.

Biz röportajı yaparken çok eğlendik umarız ki sizde okurken çok eğleneceksiniz.

1-Öncelikle seni bir tanıyalım. Asena kimdir? Ne yer? Ne içer?

Öncelikle Asena 30 Eylül 1997de Gümüşhane’de doğmuş ama şuan Çanakkale’de yaşayan bir kız. Genellikle kendisini anlatma konusunda pek becerikli değildir. Sonuçta siz ne kadar kendinizi anlatsanız da insanlar görmek istedikleri pencereden bakar size. Yapmaktan en çok hoşlandığım şey şarkı söylemek ve yazı yazmak. Aslında tipik terazi kızıyımdır özelliklerini taşıdığımı düşünüyorum. Ne yer kısmına gelirsek incir dışında her türlü yiyeceği yiyebiliyorum pek ayırt etmem. İçecek kısmına gelirsek tam türk kahvesi bağımlısıyımdır. Çaydan pek fazla hoşlanmam.

WhatsApp-Image-20160718 (1)

2-İlham perilerine inanır mısın? İlham perin var mı?

Elbette inanırım. Benimkisi pek ilham perisi sayılmasa da ben üzüldüğüm hayal kırıklığı yaşadığım zamanlarda daha üretken birisi oluyorum. Sanırım bu işim yolunda gitmedi ama başka bir işi yoluna sokayım bari onunla avunurum diyenlerdenim.

+Peki ilham perini bir şeye benzetecek olsan neye benzerdi?

Disiplinli bir anneye benzetirdim. Nasıl deseem hem kötü anlarında seni toparlamaya çalışan, hemde gerçekçi böyle sert.

3-Yazmaya ne zaman ve nasıl başladın?

Aslında baya küçükken başladım 5. Sınıfta bayram için şiir arıyorduk işte öğretmene gösteriyorduk. Çok güzel bir şiir buldum öğretmenime götürdüm. Güzelmiş ama çok kısa dedi. Bende çok üzüldüm cidden o şiirin okunmasını istiyordum. O yüzden ben tamamladım böyle 2 kıtalık şiir 8 9 kıta olmuştu. Öğretmenim bayılmıştı şiirime herkes baya beğenmişti hatta. Durum böyle olunca beni sürekli şiir ve kompozisyon yarışmalarına yönlendirdiler. Yazmak için araştırmam gerekti tabi araştırdıkça daha farklı açılardan bakmayı öğrendim her şeye, böyle sürekli bir şeyler yazıp bana hissettirdiklerini kağıda dökmek istiyordum. Onlarca defter tutup hepsini ailemden biri okudu diye üzüntümden yırtıp atmışlığım vardır :/ Sonunda liseye geçtiğimde sanal ortamda yazmaya başladım ama bireysel konularda yazmaya yöneldim. Hatta asenabiyon bloğunu hayatımda çok değer verdiğim birini kaybettiğimde açmıştım. Oraya hep içimi dökerdim. Sonra baktım yazdıkça daha da gömülüyorum o hislere. O yüzden biraz da gülmek lazım diyerek komikli gönderiler rbleyip yazmaya başladım.

Peki blog çalınma olayını anlatır mısın?

Geçen yıl tam bu zamanlarda bir bloggerla ters düştük ve kavga ettik. Ben benim için etik olan şeyi savunuyordum ama bilirsiniz bazı insanlar sabit görüşlü olunca ne gösterseniz fayda etmiyor. O dönem baya bana düşmanlık eden oldu. Sürekli ilgi çekmek için yaptığımı söylüyorlardı ve bloğumu çalmakla tehdit ediyorlardı. Bir gün cidden bloğuma giremedim. Kimin çaldığını bulmak için baya uğraştık tanıdığım tanımadığım bir sürü kişi bana yardımcı oldu. Tumblr’a onlarca mail attık hesabı geri almak için ama hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Zaten onlardan bir cevap gelene kadar hesabı çalan kişi bana ait her şeyi blogtan kaldırdı. Bilişim suçlarına başvurmamı istediler ama o sıralar reşit bile değildim ve küçük bir yerde yaşıyordum kendi başıma bunların peşinde koşmaya cesaret edemedim konu hakkında bilgili insanlara danıştığımızda da hepsi Facebook hesabı olsa ciddiye alınırdı da Tumblr hesabı için kimse uğraşmaz dediler. Artık böyle olunca bende açtığım yedek hesabı kullanmaya devam ettim. Ama öyle bir düşmanlık vardı ki sürekli hakaret yiyordum hala ilgi çekmek için yapıyorsun hesabını çalan kişi iyi ki çalmış tarzı sorular geliyordu. Bende bu kadar saçmalıkla uğraşmaktan bıktım ve o hesabı da silip tamamen Tumblr’ı bıraktım. Tumblrdaki arkadaşlarım sürekli geri dön insanlara istediğini verme diyerek hesap açmaya zorladı sjdjdjd 1 ay sonra tekrar hesap açtım. Ama sonuçta asıl hesabım hala çalınmış duruyordu bende doğal olarak sürekli kontrol ediyordum. Bir süre sonra blog sahibinin kendisiyle ilgili bilgileri açık açık paylaşmaya başladığını fark ettim şansıma okuduğu üniversitede arkadaşı olan bir arkadaşım vardı. Onun aracılığıyla iletişime geçtim. Bloğum kasım ayında başkasına satılmış meğer. Satın alan kişi gelen anonim sorularından iletilerden anlamış zaten çalıntı hesap aldığını ama hiçbir bilgiyi saklamadığı için geri dönüş yapmamış. Bende anlattım durum böyle böyle bloğumu geri istiyorum ya da bana sana bloğu satan kişinin bilgilerini ver. Önce yanaşmasa da sonuçta çalıntı bir şey aldığı için ve öğrenci olduğu için uğraşmak istemedi kullandığım yedek blog karşılığında hesabımı geri vermeyi kabul etti. Böylece ocak ayında kendi bloğuma geri döndüm. Öyle bir olay yani.

+Ayy neler atlatmışsın öyle. İnsanlar bazen pislikleşebiliyor işte. Kolay atlatmışsın demeyi isterdim ama hiç kolay olmamış.

Şuan daha iyi her şey ^^ zaten insan başkalarının ne kadar art niyetli olabildiğini gördükçe kendiliğinden kaçmak istemeye başlıyor.

4-Kendi hayatını yazma fırsatın olsa hayatında ne gibi değişikler yapardın?

Pek bir değişiklik yapmazdım çünkü ne kadar üzülüp yıpranmış olsam da bir gün elbet canım yanacaktı. Bir şeylere erken uyanmak daha iyi. En azından ilerisi için daha sağlam ve kararlı yürüyebiliyorsun.

5-Bir şeyler yazarken dışarıdan bakan birisi seni görse ne der?

Yani pek bir şey demez aslında ama hissettiklerim çok çabuk yüzüme yansır hani suratımı asmışsam işlerin yolunda gitmediğini kolayca anlar insanlar.

6-Çok önemli bir işin çıktı ve aklına o anda çok mükemmel fikirler geldi. Ne yaparsın?

Önemli bir defterim vardır benim aklıma gelen ve unutmamak istediğim her şeyi ona not alırım. Yanımda taşıyorum sürekli. Ona yazarım.

WhatsApp-Image-20160716 (3)

7-“Herkes bu kitabı/filmi okumalı-izlemeli” dediğin kitap ve film hangisi?

Çok enleri olan bir insan değilim özellikle film konusunda bir favorim yok. Ama kitap olarak en sevdiğim Canan Tan-Piraye kitabı. Film yerine dizi önerebilirim ama dkdkdk Chuck dizisini izleyin gençler süper bir ajanlık komedisidir.

8-En büyük sakarlığın nedir?

-Genel olarak yolda yürürken paçasına basıp düşen bir insanım ama ütünün çalışıp çalışmadığını kolumla kontrol etmemi geçecek bir sakarlık henüz yapmadım dkdk

9- “İlk görüşte aşk” kavramına inanır mısın?

İlk görüşte aşk dedikleri şeyin sadece dış görünüşü beğenmekten ibaret olduğunu düşünüyorum. Bana pek samimi gelmiyor.

10-İlk kaç yaşında ve nasıl aşık oldun?

Aşk için kontrolü kaybedecek kadar sevmek diyorlar eğer böyleyse hiç aşık olmadım. Bana göre birine sonsuz sevgi ve güven vermek aşk. Bu açıdan bakarsak 16 yaşında aşık oldum. Yani nasıl olduğunu pek hatırlamıyorum zaten görür görmez işte bu insana aşık olunur demedim ben sohbet etmeye önem veririm yani o iki insan konuştuğunda sıkılmamalı bence. Konuştukça bağlandım diyebilirim.

11- Daha önce yaşanmış olayları kafanda tekrar eder misin?

-Evet sürekli tekrar ederim geçmişin etkisinden pek çıkamıyorum.

+Peki geçmişte yaşananları sürekli aklında tuttuğun için önünü göremediğin zamanlar oldu mu?

Oldu elbette bir dönem gerçekten geçmişi düşünmekten yataktan çıkamıyordum ve sürekli hastalık halindeydim doktorlara gittiğimde bana bir sorunun yok kendini psikolojik olarak hasta ediyorsun diyorlardı ama nasıl oldu bilmiyorum bir aşamadan sonra geçmişe eskisi kadar takılmamaya başladım hatta üzülmem gereken şeylere bile tepki vermez hale geldim. Alışıyor insan.

12- Şu an neyin üzerinde oturuyorsun?

Yatakta yatıyorum aslında kitap okuyorum.

WhatsApp-Image-20160718

13- Sahip olamayacağın birini hiç sevdin mi?

Bir dönemler Adam Lambert’ı deli gibi seviyordum… Gay olduğunu açıklayınca geceleri uykumda ağlamaya başlamıştım 🙁 Sanki gay olmasa beni sevicekmiş gibi skdksks

14- Şuan aslında ne yapman gerekiyordu?

Valla ygs lys geçti üniversiteye girebilicem de çok şükür. En mükemmel yazım hiçbir şey yapmam gerekmiyor skdkdk

15- Karşı cinsten her şeyini anlatabildiğin biri var mı?

Evet var^^ Çoook eskiden beri tumblr kullanıyorum ben 2013 yılıydı sanırım Mali (Mehmet Ali) ile tanıştık o zamandan beri en yakınlarımdandır. Url’si ailenizinokcusu💕 Sevgim kabardı mesaj atıcam skdkdkd

+Maliye buradan selamlar

16- Şu anki hayatının iki yıl öncesiyle bir benzerliği var mı?

Kesinlikle bir benzerliği yok. Şuan her açıdan daha iyi ve mutluyum.

17- Herkese karşı iyi misin?

-Yani aslında ben herkese karşı iyi olmaya çalışıyorum ama illaki sevmeyen oluyor. Zaten herkes de sevmesin beni saygılı olsun yeterli bence.

18-  Yanında olmasını istediğin kişi yanında olsaydı ne yapardınız?

Şuan düşündüm de yanımda olmasını istediğim birisi yok. Evde yalnızım keyfim yerinde jdjdjd

19- Geçmişini kabullenip geride bıraktın mı?

Evet geçmişimi kabullenip geride bıraktım. Kimin için keşkelerim varsa gittim konuştum içimde kalmamış oldu bu yıl. Benim için hesaplaşma yılı gibi bir şeydi. Sizede tavsiyem içinizde keşke bırakan birileri varsa gidin konuşun yoksa ömür boyu içinizde o şey büyüyor.

WhatsApp-Image-20160716 (2)

20- Küçükken en çok sevdiğin oyuncağın neydi?

Benim zamanımda yumoşlardan oyuncak ayı çıkardı sanırım en sevdiğim o🙆🏻 Kız kardeşimin kıyafetlerini ona giydirir lojmandaki parka çıkarırdım millet hayran kalırdı eheueheh

+Peki nerde şimdi o oyuncağın?

Annem birilerine vermişti ben büyüdüm artık diye dkdkf

21- Bize bir çocukluk anını anlatır mısın?

Benden 4-5 yaş büyük bir komşu kızı vardı. Baya yakındık sürekli birbirimizin evinde kalırdık kardeş gibi bir şeydik. O dönemlerde Sihirli Annem aşırı popülerdi bende 8 yaşındayım. Neyse bir gün geldi bana dedi ki ben bir periyim. Ellerini birleştirip arkadaşlarıyla konuşuyormuş gibi yapıyordu sonra ufak sihirbazlık numaraları öğrenmiş onları yapıyordu. Birde bir şey yapmasını istediğimde fanilerin yanında sihir yapmam yasak diyordu :(((( Neyse ben tabi ne kadar mantıksız gelse de inanmayı çok istediğimden inanıyordum. Aşırı mutluyum hani peri kankam var falan. Sonra ben bir gün anneme anlattım bunları. Tabi annemde gitmiş konuşmuş kızla şaka yaptığını açıkla diye. Hiç unutmam o sahneyi böyle Asena sana bir şey anlatmam lazım diye içeri girmişti kapıda da annem var. Bana periler yok ben seni kandırdım dedi. Anneme söyledim diye böyle diyorsun dimi söz bir daha kimseye söylemem diyip ağlamıştım 🙁

22-En çok pişman olduğun şey nedir?

Yani elbette üzüldüğüm keşke olmasaydı dediğim şeyler var ama hep içimde kalacak bir pişmanlığım yok.

23-Dün uyumadan önce en son kimle konuştun?

Dünkü mesajları silmişim ama whatsapp gruplarına yazıyormuşumdur kesin skdmd pek özel sohbet olmuyor genelde arkadaşlarımla ortak grup açarım öyle konuşuruz

24-Hayatına yön veren şeyler yaşadın mı? Bizimle paylaşır mısın?

Elbette yaşamışımdır zaten bana göre karşılaştığım her insan, her olay yeni bir ders. Aklımda çok büyük bir olay gelmiyor ama Tumblr’da bu kadar aktif olmaya başlamamdan sonra baya değişti diyebilirim. Gerçek hayatta 6 7 arkadaşınız varken birden binlerce arkadaşınız oluyor. Hiç tanımadığınız insanlar sizi önemsiyor, özelini açacak kadar güveniyor hatta bazıları bana hediye göndermek istiyor yani arkanda o desteği hissetmek biraz daha mutlu hissettiriyor.

25-En sevdiğin renk ne? Ve neden o renk?

En çok siyahı seviyorum herkes gibi ama onun dışında zümrüt yeşilini aşırı seviyorum. Bence çok asil bir renk. Nedenini pek bilmiyorum mağazalarda hep elim zümrüt yeşiline gidiyor^^

26- Kullanıcı adının özel bir anlamı var mı senin için?

Aslında bir anlamı yok bloğumun temasını değiştirirken URL’sinide değiştireyim dedim. Bana lisedeki arkadaşlarım Asena napıyorsun demek yerine kısaca Asenabiyon (Çanakkale’de nabiyon bea derler ya sjdjdj) derdi. Bende asenabiyon yapayım sonra değiştiririm diye düşündüm. Bir türlü güzel url bulamadım öyle kaldı o. Tabi sonra aaa sen napıyon, aleyküm selam napıyon falan sandılar. En bombası adımı soyadımı Asena Biyon sanan birisi vardı. İşte yazıyordu bana sürekli sonra ben Bahçeşehir Apply’a başvurmuştum kabul mektubunu Snapchat’e atmıştım. Orada da Asena A… yazıyor dkdkkdkd bana sen yalancısın insanları kandırıyorsun diye baya hakaret etmişti.

WhatsApp-Image-20160716 (1)

27- Sinirlenince sakinleşmek için ne yaparsın?

Özel yaptığım bir şey yok. Sadece sinirimi boşaltmak için ağlamaya çalışırım aklıma beni üzen şeyleri getiririm. Ağladıktan sonra nedense daha iyi hissediyorum.

28- Postlarınla ilgili geri dönüşler nasıl ?

Genel olarak beğeniyorlar eskiden komikli postlar paylaşırdım baya randomlu yorum atarlardı dkdkd şimdi  daha çok kitap alıntısı paylaşıyorum yazılar yazıyorum Tumblr ağlamaklı…

29-Buradan  aktarmak istediğin bir şeyler var mı?

12. Soruda yalan söyledim o sırada tuvaletteydim. 🙂

+Takipçilerine söyleyeceğin bir şey var mı?

Gönül iyi şeyler oldukça değil onu avutabilmeyi öğrendikçe mutlu olur. Güzel şeyler söyleyin, güzel uğraşlar edinin, size iyi gelmeyen insanları hayatınızdan çıkarın onlar için yaşamıyorsunuz ve gerçekten hayatınız başkalarının ne düşündüğünü bu kadar kafanıza takarak harcanılmayı hak etmiyor.

Kendinize iyi davranın çünkü sizden değerlisi yok🙆🏻

30-Son olarak sitemize şöyle bir baktığında nasıl buldun?

Gayet güzel bir site zaten başta Gökhan’ın ne kadar çabaladığını gece gündüz uğraştığını biliyorum. Çok güzel içerik oluşturmaya hevesli arkadaşlar da var. Umarım site daha da büyür daha çok kişiye ulaşırsınız^^

+Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederiz 😇😇

 

610 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Edebiyat ve müzik aşığı öylesine biri./Ankara

Leave A Reply

Ankara Temizlik