Arterit Nedir?

0

Arterit kanı beyne taşıyan damarın tıkanması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık belli bir nedeni olmaksızın, genellikle yaşlıları hedef alan ve tedavi edilmezse körlük ve felç gibi sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri nelerdir?

Hastanın; baş dönmesi, sürekli olan baş ağrısı, grip benzeri şikayetler, nedeni belli olmayan halsizlik, sürekli ateşinin çıkması gibi şikayetleri belirti olabilir.

img_3787

Tespit etmek için herhangi bir test yoktur.

İltihabın göstergesi olarak trambosit sayısında belirli artış, lökosit, C reaktif protein yüksekliği vardır, fakat söylenilen ya da gözlemlenen bu belirtilerin hiç biri
Arterit hastalığına özel bir teşhis değildir.

Ancak hasta şiddetli ağrılar ile yakınma nedeniyle muayene sırasında temporal arter atımlarının veya çift mi tek mi taraflı olduğunun gözlemlenememesi, üzerinde ağrı olması, temporal arter ultrasonografisi, temporal arter biyopsisinde damar duvarında olan iltihabın tespiti ile temporal arterit hastalığına teşhis konulur.

img_3788

Eğer dev hücreli temporal arteritten şüphe ediliyorsa, tedaviye çok çabuk başlanmalıdır.. Çünkü geç kalınca görme kaybı riski artıyor. Bunun yanı sıra tedavi zorlu bir süreçtir. Çünkü ilk hafta en yüksek dozda ilaç kullanımı ile başlanır.
Baş ağrısının kaybolması ve sedimentasyon hızı gibi inflamasyon gibi bulgularının normal düzeye dönmesi ile steroid tedavisinin dozu git gide azaltılır.
Bu tedaviler ile sürüp giden 1-2 yıl sonunda ilaç tedavisi tamamen tamamlanır. Çok nadiren hastalık nüks edebilir.

Genellikle yaşlıları hedef alan dev hücreli temporal arterit hastalığı, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi birbiriyle gelen hastalıklar ile birlikte bulunur. Bu yandaş hastalıklar nedeni ile kan şekeri ve tansiyonda normalden farklı düzensizlikler olmaması için yakından takip edilmelidir.

Uzun süre kortizon kullanan hastalarda osteoporoz açısından önlem alınmalı ve takviye açısından kalsiyum ve D vitamini desteği alınmalıdır.
Kortizon kullanımının bir sonucu olarak kas güçsüzlüğü, ciltte morarma ve katarakt oluşacaktır. Steroidin yan etkileri nedeni ile olabildiğince doktor gözetimi altında bulunmalıdır.

393 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber