Apple Tablette Liderliğini Sürdürüyor

0

Bundan yıllar önce piyasaya bomba gibi düşen ancak zamanla popülerliğini yitiren tablet bilgisayarlarda satışlar düşmeye devam ediyor. Tabii ki bu düşüşün farklı birçok nedeni olabilir. Örneğin, tabletler telefonlardan daha dayanıklı ve casino oyunları gibi basit oyunlar oynamak, haber okumak veya video izlemek gibi daha az görev için kullanıldığından daha az eskiyor ve daha az değiştiriliyor. Veya herkesin bir telefonu olmasına rağmen, bir tablet bir aileye yetiyor. Ancak bu düşüşe rağmen piyasada değişmeyen bir şey var: Apple hala piyasa lideri!

En son araştırmanın bize söyledikleri…

Strategy Analytics tarafından yapılan en son araştırma, 2016 yılının birinci çeyreğindeki tablet satışlarını kapsıyor. Buna göre, bu zaman dilimi içerisinde tablet satışları toplam 46,7 milyon birim olarak gerçekleşti. Bu da tablet satışlarının yüzde 10 düşmesi anlamına geliyor. Uzun zamandır devam eden bu sert düşüşün daha ne kadar devam edeceği merak konusu, zira böyle giderse piyasanı ciddi anlamda daralması ve birçok firmanın tablet işinden çıkması söz konusu olabilir.
Yapılan araştırmada tablet satışının düşmesinin nedenleri arasında Microsoft’un yeni Surface serisi ve Asus başta olmak üzere birçok firmanın piyasaya sürdüğü diğer 2-in-1 bilgisayarların popülerlik kazanması gösteriliyor. Ayrıca “pro slate” olarak tabir edilen cihazların yakaladığı satış rakamları da tabletlerin satışlarının düşmesine neden olmuş gibi görünüyor.

Apple’ın tarışmasız liderliği

Piyasadaki bu düşüşe rağmen, Apple tablet piyasasındaki liderliğini koruyor. Açıklanan rapora göre, Apple’ın Pazar payı şu anda yüzde 22 seviyesinde. Bunda tabii ki en büyük pay, firmanın yakın zamanda piyasaya sürdüğü güçlü tablet serisi iPad Pro’ya ait. Piyasada hala birçok kişinin tabletten anladığı şeyin “iPad” olması sanırız her şeyi açıklıyor.
Raporda az tanınmış firmaların toplam 13,3 milyon tablet satışı yaptığı ve bunun da toplam satışların yüzde 28’ine tekabül ettiği belirtiliyor. Microsoft’un az önce değindiğimiz popüler cihazı Surface ise harika bir satış grafiği yakalamış durumda. Buna göre, yazılım devinin bu üründen toplam 1,1 milyon adet satmış durumda. Microsoft’un Surface’den elde ettiği gelir ise 950 milyon dolar.
Bu verilerden de anlaşılacağı üzere, tablet piyasasındaki daralma devam ediyor. Bununla birlikte, hem tablet hem de dizüstü olarak kullanılabilen melez bilgisayar piyasası ise hızla gelişmeye devam ediyor. İlerleyen günlerde 2-in-1 bilgisayarlarda daha yaratıcı çözümler ve daha çok firma göreceğimiz kesin gibi.

492 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik