Antikythera Düzeneği’nin Sırrı Çözüldü

0

Öncelikle biraz Antikythera Düzeneği’nden bahsedelim. Bu düzenin Dünya’nın ilk bilgisayarı niteliğine taşımaktadır. Bu düzenek astronomik konumları hesaplamak için tasarlanmış bir nevi eski mekanik bir hesap makinesidir. 

Bu düzenek, 1900-1901 yıllarında Girit-Mora Yarımadası arasındaki Antikythera (Yunan Küçük Çuha) adası yakınlarında keşfedilmiş ve Antikythera enkazından çıkarılmıştır. Adını da burdan almıştır.

antikythera

Şimdi biraz da ne işe yaradığından bahsedeyim sizlere;

Bu zamana kadar ne işe yaradığı net olarak bilinemiyordu işin aslında biraz sonra sizlere sırrından bahsedeceğim. Bu düzenek bilinen en eski çarklı düzenektir. Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş şöyleydi; kimi gök cisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür “analog bilgisayar” olduğu. Düzeneğin en ilgi çeken yönü, birbirine bağlı çarklı sistemin, bu kadar eski zamanda geliştirilmiş olmasıdır. Daha önceki zamanlarda bu sistemin ilk kez 16. yüzyılda geliştirildiği sanılıyordu. Ancak bu bize o zamanların yani M.Ö 1 zamanlarının aslında teknolojisinin olduğundan daha gelişmiş oluğu kanısına ulaştırır.

102695641-03-01

Ve gelelim bu gizemli yapının gizeminin açığa çıkışına…

Yapılan araştırmalarda araştırmacılar mekanizmanın zamanının çok ilerisinde bir teknolojiye sahip olduğuna işaret etmişlerdi. Şimdi ise bu gizemli mekaniğin aslında yaklaşık bin yıl sonra keşfedilmiş olan mekanik astronomi saatleriyle aynı işlevi gördüğü belirlendi.

  •  12 yıl süren bu araştırmayı yönetmiş olan Prof. Dr. Mike Edmunds çarklar hakkında;    “Çok sayıda bronz dişli çarktan oluşan mekanizma, son derece ileri düzeyde. Bu nedenle daha önce de benzeri mekanizmalar yapıldığına inanıyoruz. Ancak şimdiye kadar benzer bir mekanizmaya dünyanın hiçbir yerinde rastlanmadı.” dedi.

Mehanizam-ot-Antikitera

144 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply