Ağrı kesicilerin zararları nelerdir? Kısırlık yapar mı?

0

“Nerden çıkıyor böyle şeyler?” diyebilirsiniz. Biz de öyle demiştik. Günden güne teknolojinin gelişmesiyle aslında doğru veya faydalı bildiğimiz birçok besinin, ilacın aslında birçok zararı olduğunu anlıyoruz.

Aslında bütün ilaçlar tedavi amaçlı üretilir. Fakat her insan aynı olmadığı için, herkesin bünyesinin farklı olmasından dolayı kimine göre sağlıklı olan ilaçlar, kimilerine ölüm tehlikesi kadar büyük problem olabiliyor. Bir sorun yoksa bile, o anki duruma veya ortama göre de bazı zararları olabilir.

Ağrı kesiciler

– Alkollüyken kullanmamanız gereken ilaçlardır. Çünkü bünye farklı sindirim hareketleriyle yoğunlaşmış olarak uğraşırken ağrı kesici içmenin bedeli ağır olabilir. Alkollü insanların genellikle başı ağrıyorken ya kafein tüketmesi ya da uyuması daha idealdir.

– Eğer en küçük ağrıda bile direk ağrı kesiciye sarılıyorsanız vücudunuz bir süre sonra bu ağrı kesicilere karşı bir savunma kalkanı örecek ve ağrınız azken belki de çoğalabilecek. Bu yüzden her gün, 2 günde 1 veya küçük ağrılarda ağrı kesici kullanmayın.

– Üstelik bazı ağrı kesici ilaçlar da böbrek yolu ile dışarı atıldığından dolayı böbrek yetmezliği olan bireylerin ağrı kesicileri daha az kullanması veya doktoruna başvurarak alması daha sağlıklıdır. Aksi takdirde birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bunun yanında karaciğer yetmezliği olan bireyler de aynı risklere ortaktır.

– Bazı ağrı kesiciler de aynı zamanda tansiyonu yükseltebilir. Bu yüzden felç ve kalp krizi riskini de arttırabilir. Tansiyonu hassas olan bir bireyseniz, doktorunuza başvurarak ağrı kesici ilaçları tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

– Çevrede bulunan atıklar, hormonların işleyişini bozar. Bunun üzerine bazı bilimadamları da araştırmalarına göre aspirin gibi ilaçların da bu hormon bozukluğuna destek olduğu kanısında.

– Aynı zamanda bazı ağrı kesicilerin, hamile kadınlar üzerinde
“üreme problemli erkek çocuk” dünyaya getirmelerine sebep olacağı da bilimadamları tarafından söyleniyor.

Sonuç olarak birçok ağrı kesicinin üremeye ve bazı ortamlara ve bireylere göre vücuda birçok negatif etkisi var. Ancak bilinçli kullanılırsa ve doktora başvurarak ağrı kesici alınırsa bunların dışında hiçbir sorun olmayacağını biliyoruz.

Bazı doktorlar da ağrı kesicinin “ağrı başlamadan” alınmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyor.

Aşağıdaki görsellerimizi inceleyebilirsiniz!
mutfaginizdaki-dogal-agri-kesicilerdogal-agri-kesiciler1

Bugünlük bizden bu kadar, sağlıklı kalın!

235 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik