Ağlayan Kaya Efsanesi

0

Ege Bölgesinin küçük şehri Manisa’nın içerisinde bulunan kayanın ağladığını görenler yok değil. Yakın zamanlarda kuruduğu için göz yaşlarını göremesek bile cuma günleri öğleden sonra ağladığını görmüşlüğümüz elbette var.

“Öylesine bir kaya parçası neden ağlasın ki?” diye düşünmeyin efenim. Buranın da kendine göre bir efsanesi var.

Vakti zamanında yarı tanrı Tantalos’un kızı Niobe, Manisa Spil (Sipylos) dağının çevresinde oturuyormuş. Tanrıça Hera ile vakitlerini bu bölgede geçiren Niobe zamanı geldiği zaman evlenip, 7 si kız 7 si erkek çocuk doğurmuştur (Manisa halkı bunun sadece 7 kız olduğunu söylüyor). Tanrıça Hera’nın doğan iki çocuğu Niobe’yi havalara çıkartmıştır. Niobe çocuklarıyla gururlanıyormuş.

“Benim daha çok çocuğum var” gibi sözler söyleyip duran Niobe, Tanrıça Hera’yı üzmekte imiş. Tanrıça Hera giderek bu sözlere öfkelenmiş ve çocukları Apollon ve Artemis’ten Niobe’nin tüm çocuklarını öldürmesini istemiştir. Annelerinin isteğini yerine getiren Apollon ve Artemis, Niobe’nin tüm çocuklarını ok yardımı ile vurup öldürmüştür.

Niobe çocuklarının öldüğünü görünce günlerce çocuklarına bakarak ağlamıştır. Tanrı Zeus, Niobe’ye acımış ve acısına son vermek amaçlı ağladığı bölgede onu taşa çevirmiştir.

Manisa’ya gidip ağlayan kayayı görmezseniz olmaz. Batı tarafın uzağından bakıldığında bir kadın yüzü göreceğiniz kayaya yakından sadece kaya işte diyebilirsiniz.

Birde nisan ayının ortasında giderseniz Mesir Törenine katılmalısınız. 15 Nisan’da ağlayan kaya yakınlarında yapılan mesir töreni ile mesir macununun tadına bakabilir ve çoğu derdinize deva bulabilirsiniz.

426 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply