Ağda Nasıl Yapılır? Evde Ağda Nasıl Yapılır?

1

Ağda aslında bir çok kızın korkulu rüyasıdır. Çoğu insan hiç denemediği halde kulaktan dolma bilgilerle ağdanın çok fazla acı veren bir uygulama olduğunu düşünerek ön yargı ve korkuya kapılır. Aslında bu olay tam olarak öyle değil. Acı verdiği doğrudur ama anlatılanlar kadar acı vermediği kesinleşmiş ve testlerle açıklanmıştır.

Dışarı çıkmak için makyaj ve saç yapan bir kadın asla mutsuz olmaz ama akşam olup da makyajın silinmesi, saçların yıkanması ve taranması faslına geçiş yapıldığında tüm kadınlar mutsuz olur. Çünkü makyaj silmek ve saçları eski haline getirmek işkenceden farksızdır.

Ağda da bunun tam tersi bir olay yaşanır. Kadınlar ağda yaparken ne kadar sıkıcı bir iş olduğunu düşünüp mutsuz olurken ağda bittikten sonra pürüzsüz tenlerini gördükleri an mutlu olurlar.

evde-agda-nasil-yapilir2

Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezleri ve kuaförler her ne kadar bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirse de kuaförde sıra beklemek ve vücudunu bir başkasına gösterme fikri tüm kadınları kuaförlerden ve güzellik merkezlerinden uzak tutmak için yeterlidir. ‘İş başa düştü’ sözü tamda bu anda devreye girer.

Hadi gelin doğal ağda yapımını öğrenelim.

Malzemeler:

 • Bir su bardağının 4/1’i kadar limon suyu veya sirke
 • Yarım su bardağı su
 • 3 su bardağı şeker

Yapılışı:

Malzemelerin hepsini alacak bir tencereye önce suyu ardından şekeri ekleyip orta ateşte yanan ocağa koyun. Şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eridikten sonra limon suyu veya sirke hangisini kullanacaksanız onu ekleyin. Ağda kıvamına gelinceye kadar 15-20 dakika boyunca karıştırın. Ağdayı tencereden istediğiniz bir kaba alıp oda sıcaklığında ılınmasını bekleyin ve kullanın.

Uygulanması: 

Ağdayı uygulayacağınız bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Tahta bir çubuk yada ağdayı kolayca sürmenizi sağlayacak bir eşya ile hazırlamış olduğunuz ağdayı tüylerin çıkış yönünde sürün. Özel satılan ağda bandını yada ince temiz bir bezden kestiğiniz parçayı ağdayı sürdüğünüz bölgenin üzerine yapıştırın. Bastırın ve tüylerin çıkış yönünün aksi yönünde (Aşağıdan yukarı) çekin. Bu işlemi tüm bölgeye uyguladıktan sonra bebek yağı yada vücut yağıyla ağdayı uyguladığınız bölgeye masaj yapın. Bu masaj hem işleme devam ederken kalan ağdaların bir yerlere yapışmasını engeller hemde bacağınızın kızarmasını önler.

images

Çam sakızı ağda

Ağdayı evde kendiniz hazırlamak istemiyorsanız marketlerde satılan hazır çam sakızı ağdaları kullanabilirsiniz.

evde-agda-nasil-yapilir1-camsakizi-7

Hazırlanışı:

Aldığınız ağda kutusunun kapağını açmadan içinde kaynar su bulunan bir kabın içerisine koyun. Uygun kıvama gelmesini bekleyin. Uygun kıvama geldiğini arada çıkarıp kaba dokunarak anlayabilirsiniz. Uygun kıvama geldiğinde temiz ve ıslak olmayan cildinize sürüp ağda bezi yada temiz bir bezi ağdalı bölgeye yapıştırıp çekin.

Hazır ağda bantları

Hazır ağda bantlarının kullanımı ve hazırlanması evde yaptığınız ağda ve çam sakızı ağdasından kolaydır.

Marketlerde bir çok markanın satmış olduğu ağda bantlarından alın. Ağda bandını elinizle sürterek ısıtın yada sıcak bir şeyin üzerine koyup ısınmasını bekleyin. Isınan ağda bandını birbirinden ayırın ve uygulayacağınız bölgeye yapıştırıp kısa bir süre bekleyip çekin.

Not:

 • Ağda bantı kullandığınızda çam sakızı ağdası ve evde hazırladığınız ağda kadar olumlu bir sonuç alamayabilirsiniz.
 • Hangi ağda türünü kullanırsanız kullanın, ağdayı kullandığınız bölgeye çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Çok fazla bastırırsanıağdayı uyguladığınız bölge morarabilir.

662 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

1 Yorum

Leave A Reply