Adil Kullanım Kotasına Son

0

Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu Adil Kullanım Kotasının kaldırılması kararı aldı ve son gün tarihi 2018’de

Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu Adil Kullanım Kota uygulaması hakkında kaldırma kararı aldı. Uygulamanın 31 Aralık 2018’de sona ereceği açıklandı.Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu’nun hazırladığı taslak düzenlemede şu kararda yayınlandı; 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımları Adil Kullanım Kotası’na dahil edilmeyecek.

Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu’ndan, Adil Kullanım Kotası ile ilgili gelmiş açıklamalarda birden çok internet kullanıcısının şikayetçi olduğu uygulamaların birçoğunun 2018 yılında son bulacağı açıklandı.

Taslak halindeki düzenleme ile ilgili gelmiş olan resmi açıklamalar şu şekilde;

“Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, internet erişim hızı ve veri miktarı kullanıcılar için önemli parametreler haline gelmiştir. Veri kullanım miktarının belirli bir değere ulaşması sonrasında kullanıcının erişim hızının düşürülerek bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilmesine imkân tanıyan ve Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulama içeren tarife ve paketlerin tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Diğer taraftan, artan veri miktarı ve hız ihtiyacı nedeniyle AKN’li paketler sunulan veri miktarı ve AKN sonrası hız açısından tüketicilerce şikâyet konusu olabilmektedir.

Bu düzenleme ile limitsiz ya da bir diğer deyişle sınırsız olarak duyurulan AKN’li tarife ve paketlerde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla;
  • Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKN değeri ve AKN sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi,
  • Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,
  • AKN değerinin % 80’ine ve % 100’üne ulaşıldığında ve AKN seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi hususlarının işletmecilere yükümlülük olarak getirilmesi planlanmaktadır.

ve daha bir çok madde yer aldı.

 56b4551fc03c0e3dd0d0028e

244 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply