ABD’nin SKYNET Projesi ve Masum İnsanlara Düzenlenen Suikastler

0

Devletin İstihbarat Ajansı tarafından yürütülen yapay zeka programından ne beklersiniz?

Büyük ihtimalle masum insanları öldürmesini.

Gerçek hayatın SKYNET’i,Terminator filmlerinde ki kötü niyetli yapay zeka gibi olan bu program Amerikan Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olup terör olaylarına karışmasından şüphelenilen kişilerin cep telefonlarını takip edip oluşturduğu metadatalar ile öğreniyor.Peki takip edilen bu kişiler nasıl etkisiz hale getiriliyor dersiniz? Hellfire füzeleri ile vurulduklarını söylesem bana inanır mıydınız?

Skynet_network01

Eski NSA çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerin üzerine yapılan yeni analizler,onlarca masum insanın meta-verilere dayalı olarak öldürüldüğünü gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl,The Intercept tarafından yayınlanan NSA’nın SKYNET programının detaylarında Ulusal Güvenlik Ajansı’nın 55 milyon insanın yaşadığı Pakistan’da ki hücresel ağ sistemi ile veri toplayıp,bu şekilde öğrenen algoritmaya dayalı bir yapay zekayı kullanarak,55 milyonun insanın bir terörist olma oranını analiz ediyor.

ABD Drone’larının Pakistan’ı bombalamasının yıllardır yerel halkta büyük bir öfkeye yol açtığını bilmeniz gerekiyor.

SKYNET’teki Temel Hatalar

Ancak NSA,verilere dayalı öğrenen algoritmasında,masum insanların dronlar tarafından suikaste uğraması gibi ‘’basit’” hatalar yaptı.

Sızdırılan belgelerde bulunan SKYNET slaytlarından birinde,Ulusal Güvenlik Ajansı’nın 55 milyon insanın telefonlarından topladığı veriler de,hatalı verinin doğru verilerle birlikte işlenmesine izin verilen false-positive oranının 0.008% olduğu görüldü.

0.008%  size düşük bir oran gibi gelebilir.Açıkcası görünürde öyle fakat Ars Technica tarafından yapılan açıklama da 0.008% içine alınan birçok masum insanın olduğu yönünde.

Ayrıca NSA’nın yaptığı testlerde 0.18% gibi yüksek hata oranlarına ulaşılmış.Bu da demek oluyor ki 55 milyon insanın 99.000 gibi bir sayıya yakın insan ‘’yanlışlıkla’’ terörist olarak işaretlenmiş.

SKYNET’in hizmet amacı hala anlaşılmış değil.SKYNET terörist olduğundan şüphelenilen kişilerin denetimi ve takibi için kullanılan pasif (non-violent) takip programlarından biri olabilir.Ars ise bu teknolojinin potansiyel dron saldırıları için kullanılıyor olabiliceğini söylüyor.

ABD’nin Drone Saldırılarında Yaklaşık 4.000 Kişi Öldürüldü

Bureau of Investigative Journalism(Araştırmacı Gazetecilik Bürosu)’nun haberine göre,2004 yılından bu yana,Birleşik Devletler hükümeti tarafından Pakistan’da ki sözde teröristlere yapılan insansız hava aracı saldırılarında 2.500 ila 4.000 insan öldürüldü.

Henüz SKYNET’in nasıl kullanıldığı ve eğitildiği ile ilgili NSA kanadından bir yorum getirilmedi.

Sizce meta-veriye dayalı olarak insanları öldürmek mantıklı mı?

Özellikle de savaş alanlarında sivil ölümlerine bu denli ‘’özen gösteren’’ bir devlet tarafından yapılan saldırılar?

Evet demek kolay olabilir.Sonuçta bu silah,sizin ülkenizde kullanılmıyor ama size çevrildiğinde ne yapacaksınız?

216 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Say hello to Satan for me!

Leave A Reply