A4 Kağıdının Boyutları Neden Küsuratlıdır?

0

Yüzlerce belki, binlerce kez kullanmışsınızdır A4,dosya kağıdı. A4 kağıtları hayatlarımızın her yerinde. Basit bir ödev yaparkende önemli bir yazışma yaparkende hep yanımızdadır A4 kağıtları. Peki bu kullanışlı kağıdın boyutları neden küsüratlı  hiç düşündünüz mü?Bunun ardındaki sırrı hiç merak ettiniz mi? Bu özel boyutlu kağıtların altında aslında çok güzel bir matematik yatmakta.Kağıdı tam ikiye katladığınızda en boy oranı ilk başta ki en boy oranı ile aynıdır.A5 dosya kağıdından A5 elde etmiş oluyorsunuz.

ka

İki A4 kağıdını yanyana koyduğunuzda A3 elde edebiliyorsunuz.Ortaya çıkan bu yeni formatlı kağıtta da boy ve en oranı yine aynı kalıyor.İşte bu başka hiçbir kağıt için geçerli değildir.

kar

Aslında A4 kağıtları gerçekten çok özel. Katlanan kare bir kağıttan başka bir kare kağıt çıkmıyor.

math

A4 kağıtlarının arkasında muazzam bir matematik var.En boy oranının aynı kalmasının nedeni uzun kenarın ikinin karekökü çarpı kısa kenara eşit olması. Küsuratlı boyutların sebebi budur işte. Tıpatıp aynı matematisel oranı A5,A4,A3,A2,A1 ve en büyük kağıt A0’da da görmek mümkündür.Kimlik kartları, afişler vb. hepsinde bu oranı görebiliyoruz.Bu mükemmel oran aslında oldukça kullanışlı. Bir şey daha düşünülmüş bir A0 kağıdının kapladığı alan tam  1 metrekare yani iki A1, dört A2, sekiz A3 veya on altı A4 kağıdının kapladığı alana eşi; tam bir metrekare bu dosya kağıtları gerçekten oldukça kullanışlı.

474 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Test,Astronomi ve Gündem Editörü

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber