Zamanı Durdurmak

1

Zamanı durdurmak… İlk düşünüldüğünde çok güzel bir şey gibi geliyor. Sevdiğinizin yanında, en başarılı anınızda, en mutlu gününüzde veyahut ölmenize son 1 dakika kala! Pat! Zaman durdu… Ve artık sadece o zamandasınız. Ne güzel değil mi?

Zaman insanoğlunun ürettiği bir kavramdır, uykuyu ve günlük işleri düzene sokmak için oluşan bir olgudur bu. Her gün size 24 saat verilir ve 24 saatin sonunda gün biter. Bu hep böyledir. Aristoteles zamanı, ”gelecek zaman henüz gelmediyse, geçmiş zamanda geçtiyse zaman ne şekilde var?” diyerek bir yerde durduruyordu belki. Ya da Augustinus veyahut bir başka kıyıda heidegger… Descartes desen, kendi durduğunda zamanı da durduruyordu. Peki zaman durmuş muydu?

Şöyle bakalım, her şeyin temeli zamansa ve zaman durduğunda her şey biterse? Veyahut zaman sizin en ama en acı anınızda dursa? Saati kapatsak, pillerini çıkarsak veya öylece durdursak zaman da durur mu? Sessiz bir odadaysanız, kimse yoksa ve gözlerinizde körse zaman durmuş olur mu?

Zamanı durdurma isteği ellerinizin arasından akıp geçen zamanı ve o en güzel anı sonsuza kadar yaşamayı istediğiniz de aklınıza gelir. Özel bir andır, duygusaldır, belki de asıl mutluluğu bulduğunuz andır o an. ”Keşke dursa!” dersiniz. Dursun istersiniz, ama sonuçta hayat da ellerinizin arasından o an gibi akıp gidecektir. Onu da durduramadığınız gibi zamanı da durduramayacaksınız..

Bu size üzüntü verecektir ve bazen de acı. Duygularınız bunu yaşamak, bu hissi tatmak istemeyecektir. Ama sonuçta zaman akıp gitmezse belki de gerçekten bu anların/zamanların değerini anlayamayacaktınız. Belki de herşeyin çözümü olan zaman, aktıkça size yardım edecektir. Ve belki de gerçekten ”zaman en büyük ilaçtır…”

Karmaşık bir durumu teşkil ettiğinin farkındayım.. Ama bu böyledir. Ve bunu da en iyi Mevlana anlatmıştır.

FSDFDSF

 

327 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Ece / 20 / İstanbul / Grafik Tasarım

1 Yorum

  1. Sezen Bağış on

    Çok güzel bir yazı olmuş sizin yazılarınızı gerçekten beğeniyorum. Farklı açılardan bakmışsınız. Çok isterim zaman dursun bazen ama evet ya en kötü anda dursaydı?

Leave A Reply

Ankara Temizlik