94 Işık Yılı Mesafeden Dünya’ya Sinyal Geldi

0

Dünyamıza tamı tamına 94 ışık yılı uzaklığında bulunan bir yıldız ‘çok güçlü’ bir sinyal geldi. Bu yıldız Güneş’e benzer bir yıldızın yakınlarından geliyor. Rus yapımu bir teleskobun yakaladığı sinyal üzerine ABD başta olamk üzere Dünya’nın bir çok yanından gözler bu yıldızdan gelen sinyale doğru çevrilmiş durumda. Ancak  “Bu sinyal uzaylılardan geliyor olabilir mi” sorusu tartışılıyor.

1204640_620x410

Rusya’da dünya dışı yaşama dair arama çalışmaları için tarama yapan bir radyo teleskobu Dünya’yan ta 95 yıl (ışık yılı tabii =P) uzaklıkta buluyor olan bir yıldızın yakınlarından gelen oldukça ”güçlü bir sinyal“ yakaladı. Bu sinyalin ise  Güneş’e benzeyen ve HD 164595 adı verilen yıldızın yakınlarından geldiği bildisi kaydedildi. Söz konusu ve tüm gözlerin üstünde olduğu bu sinyalin geldiği yerde yıldızın etrafında bir gezegenin döndüğü fakat daha fazla gezegen olabileceğine dair teoriler ortaya çıktı.

Centauri Dreams adlı internet sitesinin yazarlarından olan Paul Gilster bu bulgu için kamuoyuna yeni duyurulsa da aslında geçen sene bu keşifin ortaya çıktığını dile getirdi. Meğersek bu sinyal aslında Rusya Zelenchukskaya’daki RATAN-600 teleskopu tarafından geçen yıl keşfedilmiş. Glister şu sözleride ifade ederek konuşmasını/açıklamasınu sonlandırdı; “Kimse bunun uzaylı bir medeniyetin işi olduğunu iddia etmiyor, ancak daha fazla incelemeye değer” dedi.

İşin aslında uzmanlar sinyalin ne anlama geldiğini ve  tam olarak nereden geldiğini söylemek için çok erken olduğunu söylüyorlar. Yapılan keşifin ise 27 Eylül’de Meksika’nın Guadalajara kentinde gerçekleşecek kongrede (67’inci Uluslararası Uzay Kongresi) oldukça ayrıntılı tartışılaca benziyor.

 

 

390 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply