7 İlginç Hayvan Doğumu

0

Doğum; çiftlik hayvanlarında ve bazı hayvanlarda buzağılama, etçil memelilerde yavrulama adını alır. Neslin devamlılığını sürdürebilmek adına doğum olmak zorundadır. Peki, ya bu eylem hayvanlar aleminde nasıl gerçekleşir? Sizler için 7 ilginç hayvan doğumunu derledik. İyi seyirler.

1)Yarasa Doğumu

Yarasalar, doğumdan sonra emzirmenin yanı sıra bebek yarasaya takviye olarak kusarak kan içirirler.  Bunu anne sağlayamazsa başka bir yarasa yavru yarasaya yardım eder. Doğada görülmesi nadir olan dayanışma, yarasalar arasında varolduğu görülmektedir.

2) Denizatı Doğumu

Doğada erkeğin doğum yaptığı tek canlı türü denizatıdır. Dişi denizatının bıraktığı yumurtaları kesesinde taşır ve yaklaşık 2 ila 3 hafta arasında doğumu gerçekleşir.

3) Fil Doğumu 

Doğal ortamlarında yaklaşık 70 yıla kadar yaşayan filler oldukça zeki hayvanlardır. Anne fil yavru file 3 yıl kadar bakar ve onu yırtıcı hayvanlardan korur. Üreme yönünden erkek fillerin baskın olduğu görünür. Doğduktan sonra ise, bütün ilgi yavru filde toplanır. Filin gebelik süresi 600 ila 660 gün olarak gözlemlenmiştir.

4) Yunus Doğumu 

Yunus eğitmenleri, birçok dişi yunusun ölü doğum yaptığını söyler. Diğer tüm memelilerden farklı olarak bebek yunuslar anne karnından kuyruğu önde olacak sekilde dünyaya gelirler. Çiftleşmek için, belirli dönemleri yoktur. Lâkin, bazı bölgelerde ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde çiftleştikleri görülür. Hamilelik süreleri 17 ay ila 1 yıl arasındadır. Bu türe göre farklılık gösterir.

5) Maymun Doğumu

264 farklı türde maymun olduğu söylenir. Onlar için sevgi gösterisi birbirlerinin tüylerini temizlemekle sağlanır. Şempanzelerin ve büyük maymunların 50 yıla kadar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Doğada nadir olan yardımlaşma olayı maymunlarda da görülmüştür. Doğum yapan bir maymuna, başka bir maymunun ebelik yaptığı hakkında gözlemler bulunur. Gebelik süreleri, 180 ila 270 gün arasıdır.

6) Domuz Doğumu 

Gebelikleri 120 ila 130 gün arasında sürer. 1 ila 8 yavru dünyaya gelir. 2 tür haricinde diğer domuzların çizgili doğdukları gözlemlenir. Büyüdüklerinde ise, bu çizgiler yok olur.

7) Zürafa Doğumu 

Zürafalar, günlerinin çoğunu yemek yiyerek geçirirler. Yaklaşık, 25 yıl kadar yaşarlar. Dişi zürafalar 5 yaşından sonra hamile kalabilirler. 15 ay kadar gebe kalırlar. Bebek zürafa, 70 kg ağırlığında dünyaya gelir ve doğduktan yaklaşık 10 saat sonra yürümeye/koşmaya başlar.

 

640 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply