65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi! Şifrelerinizi değiştirin!

0

Şifrelerinizi değiştirin! Eski kullanıcılar, dikkat! 2013 yılından önce açılan tumblr bloglarının e posta ve şifreleri kimliği kesin bilinmeyen kişi tarafından satışa sunuldu. 

Aslında 2013 yılından önce hacklenen tumblrda, mayıs ayının başında bulunan bir açık ile e posta ve şifreler gün yüzüne tekrar çıkarıldı.

Tumblrdan açıklama

Güvenlik ekibinin bu konuyu baştan incelemeye başladığını söyleyen Tumblr yetkilileri şirket kalitesini ve itibarını kaybetmemek adına, analizlerini göstererek hackerların bu bilgilerle Tumblr hesaplarına ulaşmanın mümkün olmadığını fakat yine de önlem olarak kullanıcılarından yeni şifre oluşturmalarını söyledi.

Tumblr tam bir sayı vermedi fakat Troy Hunt adlı bir güvenlik uzmanı en az 65 milyon kullanıcının olaydan etkilendiğini belirtti.

peace_of_mind kullanıcı adını kullanan hacker tarafından satışa sunulan bilgiler 0.4255 Bitcoin karşılığında satın alınabiliyor. Bu da yaklaşık 225 dolara tekabül ediyor. Ve bu miktar kullanıcı sayısıyla kıyaslandığında oldukça ucuz.

Troy Hunt’ın başka bir iddiasına göre hackerın elindeki bilgilerin içerisinde doğrudan şifre yok. Şifrelerin büyük bir kısmı şifrelenmiş şekilde bulunuyor. Yani o şifreleri öğrenmek için yeni şifreler de gerekli.

Şifrelenmiş şifreyi çözmek kolay olmayacaktır elbet.

Neyseki Türkiye’de 2013 yılından önce tumblra kayıtlı çok az kullanıcı var. Bundan en çok fenomenler etkilenecek gibi görünüyor. Şimdilik elimizden gelen tek şey şifrelerimizi değiştirmek..

Tumblrda bulunan bu açığın neden şuan gün yüzüne çıkarıldığı akıllarda soru olarak kaldı. Siz de görüşlerinizi alt kısımda yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz..

340 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply