30 Ağustos Zafer Bayramı!

0

 

30 Ağustos Zafer Bayramı, bilindiği üzere Atatürk’ün başkomutanlığını yaptığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla bilinen ve Büyük Taarruzun başarı ile sonuçlanmasının ardından saldıran yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş ve 9 Eylül 1922 sabahında ise ülkemizden def edilmiştir. İzmir’in yunan işgalinden kurtulması ile topraklarımız Yunan işgalinden kurtulmuştur. Ordunun ülkemizi terketmesi yavaş yavaş ve uzun bir süreç olsa da 30 Ağustos sembolik olarak bizim Zafer Günümüz sayılmış ve her yıl 30 Ağustos’u Zafer Bayramı Olarak kutlamaktayız. Tıpkı bugün de olduğu gibi coşku ve şehitlerimizi yad ederek yapılan birçok törenden elbette en önemlilerinden biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın Anıtkabir’de yaptığı Bayram töreninde, ilk defa tank ve jet kullanmadan bir tören görüyor gözlerimiz..

30-agustos-zafer-bayrami-kutlaniyor-7577565

Aslanlı Yolda Yürüyüş ve Atatürk ve Silah Arkadaşlarına Saygı Duruşu

Birçok komutanın ve parti başkanlarının bulunduğu bu törende, 30 Ağustos Zafer günümüz anısına yapılan aslanlı yolda yüründü ve Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakıldı. Bunun ardından Atatürk ve silah arkadaşlarına tüm Anıtkabir meydanı olarak saygı duruşunda bulunuldu. Bundan sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

 

 

Anıtkabir Özel Defteri’nin İmzalanması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıt Kabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından deftere şu notu düştü;

 Aziz Atatürk, bugün Büyük Zafer’in 94’üncü yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla yad ediyoruz. Tüm yokluk, yoksulluk ve zorluklara rağmen Kurtuluş Savaşı’mızı büyük zafere ulaştıran azim ve inançla emanetiniz olan cumhuriyetimizi payidar kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizi bu kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına aldırmadan ihanet çetelerini bozguna uğratarak, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde istikbal mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu yıl hayata geçirdiğimiz Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ülkemizin gurur kaynağı olan tarihi projeler mücadele azmimizin birer tezahürüdür. Aziz milletimizin tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak, 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu irade en büyük güven kaynağımızdır. Zatıalinizin ve aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan bu vatanı canımız pahasına korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Ruhu şad olsun

 

Tam 94 Yıl Önce

Tam 94 yıl önce milletimizin gurur kaynağı olan bugün, birçok şehit vermiş ve tam milletimize uygun içimizdeki gücü, birlik ve beraberleriğimizi, vatan sevgimizi, vatan uğruna canımızı vereceğimizi göstermiş ve ülkemizi yunan işgalinden kurtarmıştık. Bu gün Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, ülkemizi kurtarmak için canla başla savaşmış dedelerimizi, ninelerimizi saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz..

Bu vatanı bu milleti bize bıraktıkları için, bu vatan sevgisini tüm ülkemizin kalbine aşıladığı ve bize bunun uğruna savaşılacağını gösterdikleri için onlara çok teşekkür ederiz.

 

184 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply