HOŞLANMADIĞIMIZ BİRİNE İYİLİK YAPARSAK?

0

Benjamin Franklin etkisi denen görüşe göre; hoşlanmadığımız birine iyilik yaptığımızda, kişiye karşı içimizde var olan olumsuz duyguların yok olması ve iyilik yaptığımız kişiyi sevmemiz, iyilik yapmaya eğilimli olmamız durumudur. Tam tersi olarak, incittiğimiz birinden hoşlanmamız ve ona karşı kötülüğe meyilli olduğumuz durumudur.

Efsaneye göre Benjamin Franklin’i sevmeyen bir adam varmış. Benjamin Franklin de bu adamı kazanmak için ondan herhangi ülkede az bulunan nesne istemiş. Adam da vermiş. Bunun üzerine Benjamin Franklin bütün samimiyetiyle teşekkür etmiş.

Bilişsel kuramıyla da açıklanan bu durum; aslında kişinin sevmediğim birine yardım ettim, yardım ettiysem seviyorum demektir, sevmiyorsam neden o nesneyi ona verirdim ki? Şeklindeki düşüncesidir.

100_dollar_bill_Franklin

Bilişsel çelişki; kişinin davranışlarının ve düşüncelerinin birbirine uymama halidir. Bundan dolayı insanlar yardım ettiği bir insana olumsuz duygular beslemez.

‘’Size bir iyilik yapan kimse, daha fazlasını yapmaya kendisini her zaman hazır hissedecektir.’’

Bu etkiyi 17 Ocak 1706 yılında, Boston’da doğan ve on yedi çocuklu sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olan Benjamin Franklin bulmuştu.

Sonuçta ise Benjamin Franklin bu olay sayesinde adamla güzel bir arkadaşlık kurabilmişler.

266 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kendini sevmeyen egoist ruhlu kız!

Leave A Reply

Ankara Temizlik