Ölümsüz Canlılar Tardigradalar!

0

Yapılan araştırmalar sonucu Tardigrada adı verilen canlıların ölümsüz olduğu savunuluyor.

Yapılan birçok deneyde gözlemlendiği üzere, Tardigrada adı verilen fakat su ayısı olarak da adlandırılabilen bu canlılar; suda, toprakta, bitkilerde,buzulda, vb. aklınıza gelebilecek herhangi bir yerde yaşayabilirler.

Yüksek Sıcaklık

+151 ‘C ile -200 ‘C arasında yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilen bu canlılar, -270 derece de kısa bir süre de olsa yaşamsal faaliyetlerini sürdürebiliyorlar!
Susuzluk

Bu canlılar yapısal özellikleri gereği su olmayan ortamda yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebiliyor. Gerekli yerlerde, vücutlarındaki su seviyesini olması gereken normal su seviyesinin %1’i kadar düşürebiliyorlar!

 

img_3447
Basınç
Vakumla havası boşaltılmış fanusta (aşırı derecede düşük basınçta) bile hala yaşamsal faaliyetlerine devam eden bu canlılar, 1200 kat atmosfer basıncı kadar (yüksek bir basınçta) yaşamsal faaliyetlerini sürdürebiliyorlar.
Ayrıca uzay deneylerinde görülüyor ki bu canlılar on gün boyunca uzay vakumuna maruz kalmasına rağmen dünyaya geri geldiklerinde tekrardan yaşamaya devam edebiliyorlar.

Radyasyon

Bizim dayanabileceğimiz (insan için 10Gy’nin ölümcül olduğu) radyasyon seviyesinin bu canlılarda 6200 Gy radyasyona rağmen hayatta kaldıkları yapılan deneyler soncunda gözlemleniyor.
2007 yılında yapılmış olan uzay deneyleri sırasında uzay radyasyonuna maruz kalmasına rağmen bu canlıların %68 oranında hayatta kalabildiği hatta dünyaya iniş yaptıklarında sağlıklı canlılar verdikleri gözlemlenmiştir.

img_3445

Eşeyli üreme ile üreyebildikleri gibi partenogenez ile de üreyebiliyorlar.

Eutelic özellik göstermesi nedeniyle ise doğum yaptığı sırada sahip olduğu hücre sayısı hayatı boyunca sahip olacağı hücre sayısına eşittir.

Tüm vücut yüzeyindeki gaz alış verişiyle solunum yaparlar.

Stylet yapıdaki ağzında keskin dişlere sahiptir böylece birçok canlıyla beslenebilir, kendi türünden fakat küçük olan canlılarla bile.

img_3444

Peki Nasıl Hayatta Kalıyor?

Tardigradalar, Cryptobiosis yöntemi ile yani vücutları yari ölü biçimde hayatta kalıyorlar. Yani yaşam için gerekli faaliyetlerin çalışmalarını en aza indirerek ölüm seviyesine geliyorlar. Fakat hala devam eden faaliyetler nedeniyle canlı ölmüyor!
Yapılan deneyler ile bu yöntemin (hayatta kalma) diğer canlılar için de kullanılabilir hale getirilmesine çalışılıyor.

374 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber