Boy Kısalır Mı? Neden Kısalır?

0

İlerleyen yaşlarda çok sık görülen bu rahatsızlık gençlerde de çok nadir de olsa görülebilir.

Evet boy kısalır, fakat bu Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının neden olduğu birşey olabilir. Beslenme düzenine, düzenli spor yapıp yapmamaya, genetiksel olarak kemiklerin kırılgan bir yapısı olmasına, kırılmaya müsait olması nedeniyle olabilir..

img_3425

İstatistiklere göre günümüzde çok sık rastlanan bu hastalık gelecek yıllarda prostat ve göğüs kanserinden bile fazla olacak.

Bu hastalık herhangi hafifi bir çarpma nedeni ile veyahut ufak bir düşmeyle de meydana gelebilmektedir.

19 yaşında artık kemiklere ne kadar yük verirseniz kemiğin büyüme ve gelişme sürecinde o yükü taşıyacak yapıya gelir ve bu ileriki yaşamınınızdaki kemik yapısını belirler. Büyüme ve gelişme döneminde spor ile uğraşan insanların daha pasif sakin yaşayan insanlara göre daha az bu hastalığı yaşadığı belirtilmiştir.

Kemik erimesi mineral yoğunluğunun düşmesi, yani yapısında görülen değişiklikler sonucunda kemiğin kırılganlık olayı artmasıdır.
Büyüme çağında ve büyüme çağı bittiği zaman kemi dokusu sürekli kendini yeniler. Yıkım ve yapım olayları yaşanan bu olayda yıkım yakımdan fazla olursa kemik erimesi, kemik kırılması gibi hastalıklar görülebilir bunun en büyük belirtisi de boyun gözle görülür oranda kısalmasıdır.

img_3423

Genellikle omurga, el bilekleri ve kalça kemiğinde yaşanan bu kırılmalar erken teşhisi yapılmadığı takdirde hastayı ömür boyu yatağa mahkum bırakabilir.

Osteoporoz hastalığı herhangi bir ağrı yapmaz fakat ağrı yapan birşey ise bu ya kemik kırılmasından ya da artrozdan dolayıdır.

Osteoporoz erken teşhis ile tedavi edilebilir. Ayrıca DEXA diye bilinen yöntemle kemiklerin mineral yoğunluğu ölçülür ve düşüş/yükseliş olayları takip edilir. Buna göre tedavi süreci başlar ya da herhangi başla bir nedenden dolayı oluyorsa onun teşhisi koyulur ve buna uygun olarak tedavi süreci başlatılır.

871 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik