Diyetlerde yapılan hatalar

0
Showing 1 of 1

Birçok insan hayatında en az bir kez diyete girer. Diyetin detaylarını, mantığını bilsin veya bilmesin, elbet herkes hayatında bir kez fazla kilolarından kurtulmak veya kilo almak istemiştir. Bu gibi istekler bizi bazı şeyleri araştırmaya yöneltir.
Ama en azından Türkiye’de diyete %100 uyabilen insan sayısı çok azdır. Çünkü diyet dediğimiz şey maddiyat, bilgi ve zaman ister. Her gün aynı düzene uyarak devam edebilmek çoğu insan için zordur elbette.
Dolayısıyla diyet yapan bir insanın bilgisi, maddiyatı ve zamanı az ise doğrudan önüne geleni yemekle veya tamamen hiçbir şey yememekle meşgul olur.
Önüne koyulanı yemek veya hiçbir şey yememek

image
Öncelikle hiçbir şey yememekten başlayalım. Eğer hiçbir şey yemezseniz pekâlâ zayıflamaya bir etkisi olmaz. Tam tersine vücut bunu bir tehdit olarak da görebilir.

Ve ayrıca sizin bir günlük kalori ihtiyacınız vardır. Bu, sizin günlük aktivitenizle, kilonuzla, boyunuzla, hatta cinsiyetinizle bile doğrudan alakalıdır.

Spor yapmayan 70 kilo birisinin ortalama günlük kalori ihtiyacı 1500 kaloridir (değişiklikler elbet olabilir).

Yani eğer siz hiç spor yapmıyorsanız bile günlük en az 1500 kalori almak zorundasınız!

Eğer bunun daha azını alırsanız vücudun hormonlarında değişiklikler olur ve belirli hastalıklarınız da ortaya çıkmaya başlar. Ve büyük ihtimalle kas kaybı bile yaşarsınız.
Eğer önünüze gelen şeyi yiyorsanız bile en azından internetten besin değerlerine bakmalısınız. Eğer anneniz önünüze bir tabak taze fasulye bıraktı ise telefondan 30 saniyede Google’a girip bakabilirsiniz. Hepsi bu!
Ama eğer daha profesyonelce zayıflamak istiyorsanız besinlerin makrolarını hesaplamalısınız. Yani günlük kalori ihtiyacını bilmek yetmez.

Çoğu diyette günlük kalori ihtiyacının;

%50’si protein, %40’ı karbonhidrat ve %10’u da yağdır.
Dolayısıyla kendini kalori ihtiyacınıza göre kaç gram protein, karbonhidrat ve yağ almanızı ölçmelisiniz.

Bize sizden bir tavsiye! : 1 gram protein ve 1 gram karbonhidrat 4 kaloriye tekabül eder. Ama 1 gram yağ yaklaşık 9 kaloriye eşittir.
Buna göre bir hesap yapabilirsiniz 🙂
Spor yapmamak

image
Tabi her gün spor yapacak değilsiniz. Ama en azından kardiyovasküler ve ağırlık antrenmanlarına önem vermelisiniz.

Haftada 3 gün ağırlık antrenmanı, 2 gün kardiyovasküler yaparak diğer 2 gün de yatış yapabilirsiniz.
Size yukarıda besin hesapları yapmanız gerektiğini söylemiştik. Antrenmanlar yaptığınız günlerde antrenman çeşidinize göre kalorinizi hesaplayabilirsiniz.

Örneğin; o gün ağırlık antrenmanı yapacaksanız günlük aldığınız kaloriye antrenmandan sonra -200 gibi bir değer girebilirsiniz. Eğer bir kardiyovasküler ise bunu araştırarak bulmanız gerekecektir.

Antrenman yapmadığınız günlerde ise aynı kaloriyi almayınız. Başka bir hesap yaparak bunu sağlayabilirsiniz.
Su içmemek

image

Vücudunuz (kilo verme-kilo alma farketmez) her zamna bir diyette iken suya ihtiyaç duyar. Çünkü vücut her zaman stres altındadır ve bu yüzden günlük ihtiyacınızdan en az 1 litre daha fazla su içmeniz gerekir.

Yani bir gün içerisinde 2.5 ile 5 litre arası su tüketebilirsiniz. 5’i görünce hemen tepki göstermeyin, denedik ve harbiden de ulaşılıyor yani 🙂
Bugünlük bizden bu kadar! Sağlıkla kalın!

294 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber