Gezegenleri Tanıtıyoruz : Gaz Devi Jüpiter

0

Bugün de sırada 67 uydulu gaz devi Jüpiter var. Güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Güneşe uzaklık bakımından beşinci sıradadır. Adını Roma mitolojisinin en büyük tanrısından almıştır. Büyük çoğunlukla hidrojenden ve helyumdan  oluşmaktadır. Jüpiter de Venüs kadar olmasada parlak bir gezegendir. biz kendimizi evrenin merkezi sanarken Jüpiter bize evrenin tek sahibinin olmadığımızı ,evrenin merkezi olmadığımızı kanıtlamıştır. aslında Jüpiter hep göktedir ama gezegen olduğunu ilk keşfeden Babilliler diyebiliriz.

Genelde tek halkalı gezegen Satürn zannedilir ama bu zamanda artık Jüpiter , Uranüs ve Neptün’ ün de halkaları olduğu biliniyor ama halkaları Satürn göre oldukça soluk ve temel şeylerden oluşuyor. Jüpiter’ in çok kalın ve karmaşık bir atmosferi vardır. Jüpiter’ in aktif uydusu Lo Jüpiter’ in manyosferine yani bir nevi manyetik alanına bir saniye de bir ton yeni madde püskürtür.

Katı yüzeyi olayan Jüpiter’ in dönüşü sistem1 ve sistm2 olarak ayrılmıştır çünkü fark edilmiştir ki kutup ve ekvator bölgeleri farklı devirlerde dönüyor . Jüpiter gaz devleri arasında en ayrıntılı incelenmiş gezegendir. Güneşe uzaklığına rağmen daha etk
in bir sıcaklığı vardır bu da gezegenin kendi potansiyel enerjisi ile açıklanabilir.redspot_voyager1_3072

Jüpiter’ in Gözü

jüpitrin üstünde bulunan büyük kırmızı leke  Jüpiter’ in gözü olarak da anılır. bu leke aslında gezegende yer alan ant
isiklonik bir fırtınadır ve bu tarz fırtınalara gaz devlerinde sıkça rastlanır. bu lekenin varlığı  1665 deki Galileo’ nun gözlemlerinden beri bilinmektedir. bu fırtınanın için rahatlıkla 3 Dünya sığabilir.

  Juno Uzay Aracı

NASA yaptığı açıklama da 5 yıl önce fırlatılılmış olan Juno uzay aracının 2016 Temmuz ayında Jüpiter’in yörüngesine girdiğini belirtmiştir.

jupiter-e-4-temmuz-da-ulasacak-olan-uzay-araci-juno-7276618

291 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik