2016’da Filmi Çıkacak, Çıkmadan Biran Önce Okunması Gereken Kitaplar!

0

2016 yılı içerisinde izleme şansı bulacağımız kimi uyarlama filmlere baktığımız zaman, eğer hikayeyi hiç bilmiyorsak, hangi tarafı seçeceğimiz “sabırsızlık”la olan imtihanımıza bağlı olacak gibi görünüyor! Birkaç ay içinde izleyici karşısına çıkacak şu filmlerin dayandığı romanlar, Türkçeye çevrilmiş durumda:

 

Cehennem / Inferno

 

 

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır…

 

Türkçesi Altın Kitaplar tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Cehennem romanından uyarlanan aynı adlı film, ilk kez ekim ayı ortasında izleyici karşısına çıkacak. Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği ve oyuncuları arasında Tom Hanks, Felicity Jones, Ben Foster gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi netleşmiş değil ama büyük bir ihtimalle çok beklemeyiz!

 

Trendeki Kız / The Girl on the Train

 

Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi.

 

Türkçesi İthaki tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Trendeki Kız romanından uyarlanan aynı adlı film, ilk kez ekim ayı başında izleyici karşısına çıkacak. Yönetmenliğini Tate Taylor’ın üstlendiği ve oyuncuları arasında Rebecca Ferguson, Emily Blunt, Édgar Ramírez gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi netleşmiş değil.

 

Yandaş / Allegiant

 

 

Tris Prior’ın bir zamanlar inandığı topluluk sistemi çöküşün eşiğinde. Bu nedenle Tris, yeni bir dünya keşfetme fırsatını tereddütsüz kabul ediyor. Çünkü Tobias’la birlikte çitlerin ötesinde yalanlardan, iç içe geçmiş ilişkilerden ve acı hatıralardan uzak, yeni bir hayat kurma şansı olabilir. Oysa Tris’in öğreneceği gerçekler, ardında bıraktıklarından çok daha tehlikeli. Bildiği her şey anlamını hızla yitirirken, Tris insanın karmaşık doğasını anlamak için savaşmak zorunda. Tabii cesaret, dostluk, fedakârlık ve aşk gibi imkânsız seçimlerle de karşı karşıya.

 

Serinin diğer kitapları gibi Türkçesi Artemis tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlananYandaş romanından uyarlanan aynı adlı filmin ilk bölümü, ilk kez mart ayında izleyici karşısına çıkacak. Yönetmenliğini Robert Schwentke’nin üstlendiği ve oyuncuları arasında Shailene Woodley, Theo James, Miles Teller gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi de 11 Mart olacak gibi görünüyor.

 

5. Dalga / The 5th Wave

 

 

1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!

 

Türkçesi Pegasus tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan 5. Dalga romanından uyarlanan aynı adlı film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 22 Ocak’ta gösterime giriyor. Yönetmenliğini J. Blakeson’ın üstlendiği ve oyuncuları arasında Chloë Grace Moretz, Nick Robinson, Alex Roe gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise 5 Şubat.

 

Aşk ve Gurur ve Zombiler / Pride and Prejudice and Zombies

 

 

Jane Austen’ın sevilen romanının kemik kıran zombi kaosu sahneleri eklenmiş yepyeni ve genişletilmiş versiyonu böyle başlıyor. Öykümüzün başında sessiz sakin İngiliz köyü Meryton tuhaf bir salgının pençesine düşmüştür… ve ölüler dirilmektedir! Hırçın kahraman Elizabeth Bennet zombi tehdidini ortadan kaldırmakta kararlıdır, ancak küstah ve kibirli Bay Darcy’nin gelişiyle dikkati kısa sürede dağılır. Bunu iki genç aşığın arasındaki hayli eğlenceli ve genelde uygarca geçen duygusal çatışmalar ile zombilere karşı verilen ve pek de duygusal olmayan kanlı çatışmalar takip eder. Elizabeth, Şeytan’ın veletlerini yenebilecek midir? Ve toprak sahibi züppe soyluların sosyal önyargılarını alt edebilecek midir? Romantizmle, kalp kırıklıklarıyla, kılıç dövüşleriyle, yamyamlıkla ve binlerce çürüyen cesetle dolu olan Aşk ve Gurur ve Zombiler, dünya edebiyatının bir başyapıtını gerçekten okumak isteyeceğiniz bir kitaba dönüştürüyor.

 

Türkçesi Domingo tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Aşk ve Gurur ve Zombilerromanından uyarlanan aynı adlı film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 Şubat’ta gösterime giriyor. Yönetmenliğini Burr Steers’ın üstlendiği ve oyuncuları arasında Lily James, Lena Headey, Douglas Booth gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise 19 Şubat.

 

Senden Önce Ben / Me Before You

 

 

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu…

Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou’nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün…

 

Türkçesi Pegasus tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Senden Önce Benromanından uyarlanan aynı adlı film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 Mart’ta gösterime giriyor. Yönetmenliğini Thea Sharrock’un üstlendiği ve oyuncuları arasında Emilia Clarke, Sam Claflin, Jenna Coleman gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise henüz netleşmiş değil.

 

Koca Sevimli Dev / The BFG

 

 

Bir dev, bu denli yardımsever ve iyi yürekli olabilir miydi? Her gece, cümle âlem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutarlar. Onları durdurabilecek tek bir dev vardır: Koca Sevimli Dev. Koca Sevimli Dev, dünyanın en iyi yürekli devidir. Cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie’yle birlikte, dünyayı Kana susamış ve Teklokmadayutan gibi kötü yürekli devlerden kurtarmaya kalkışır…

 

Türkçesi Can Çocuk tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Koca Sevimli Devromanından uyarlanan aynı adlı film, ilk kez haziran ayında izleyici karşısına çıkacak. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün üstlendiği ve oyuncuları arasında Rebecca Hall, Bill Hader, Mark Rylance gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise 1 Temmuz olacak gibi görünüyor.

 

Canavarın Çağrısı / A Monster Calls

 

 

On üç yaşındaki Conor için gerçek, korkuyla örülmüş koskoca bir duvar ve bu engeli aşabilmesinin tek yolu cesaretten geçiyor. Birileri Conor’a kabul edemediği gerçeği fısıldamalı… Peki, her biri birbirinden çelişkili hikâyeler anlatan korkunç bir canavar Conor’ın gerçekle yüzleşmesine nasıl yardımcı olabilir?

Patrick Ness’in efsane yazar Siobhan Dowd’un özgün fikrinden esinlenerek kaleme aldığı Canavarın Çağrısı, yalnız bir çocuğun, onun hasta annesinin ve hiç beklenmedik ziyaretçisi canavarın cesur, karanlık ama gülümseten hikâyesi…

Pek çok edebiyat ödülüne değer görülerek saygın kaynaklar tarafından yayımlandığı yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçilen Canavarın Çağrısı, 2012 CILIP Carnegie ve CILIP Kate Greenaway Madalyaları ile onurlandırılarak şimdiye dek hem yazarı hem çizeri bu değerli ödülü almaya hak kazanmış tek yapıt olarak edebiyat tarihine geçmiştir.

 

Türkçesi Tudem tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Canavarın Çağrısı romanından uyarlanan aynı adlı film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 14 Ekim’de gösterime giriyor. Yönetmenliğini J.A. Bayona’nın üstlendiği ve oyuncuları arasında Felicity Jones, Liam Neeson, Sigourney Weaver gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise henüz belli değil.

 

Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları / Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

 

 

Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi’nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine’in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

 

Türkçesi İthaki tarafından yukarıdaki tanıtım metniyle yayımlanan Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları romanından uyarlanan aynı adlı filmin, ilk kez yıl sonuna doğru izleyici karşısına çıkması bekleniyor. Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği ve oyuncuları arasında Samuel L. Jackson, Eva Green, Asa Butterfield gibi isimlerin yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise belli değil.

Kaynak: listekitap.com

454 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik