2016 Üniversite Tercihleri Tarihi Ertelendi!

0

Bildiğiniz üzere, 20 Temmuz tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu ardından 3 ay OHAL ilan edilmişti. Bu olaylar ardından birçok bakanın işten çıkarıldığı; Resmi gazetede yayımlanan OHAL çerçevesinde alınan tedbirler neticesinde 15 Yükseköğretim kurumunun kapatılacağı duyuruldu. Kararnamede 2 bin 341 kurumun kapatıldığı hakkında bilgiler de mevcut.

Peki, Ertelenen Tercih Tarihi Ne Zaman? 
YÖK tarafından yapılan açıklamayla tercih tarihinin ertelendiği belirtildi. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) bildirisine göre, 26 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerince yapılacak olan tercihler 29 Temmuz – 3 Ağustos tarihlerine ertelendi.

osym-sinav-sistemind-4ac293f51c5d9e3b0117
Adaylar, http://www.osym.gov.tr adresinden yayımlanan kılavuz kapsamında tercihlerini belirleyecekler. Daha sonra tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifreyle ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr adresinden kişisel olarak yapılacak olup, elektronik ortamda tercih beyanlarını tamamlayacaklardır.

KAPATILAN 15 ÜNİVERSİTENİN LİSTESİ;
-FATİH ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
-MEVLANA ÜNİVERSİTESİ (KONYA)
-ŞİFA ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
-ALTIN KOZA İPEK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
-GEDİZ ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
-BURSA ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)
-MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ)
-TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
-ZİRVE ÜNİVERSİTESİ (GAZİANTEP)
-KANUNİ ÜNİVERSİTESİ (ADANA)
-CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)
-SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR)
-İZMİR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
-MURAT HÜDAVENDİYAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
-SÜLEYMAN ŞAH ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri Ne Olacak Peki?
Hem, öğrencilerin olduğu üniversiteden düşük ya da yüksek bir yere gitmemeleri hemde, kapatılan üniversitelerin öğrencileri zor durumda kalmasın diye; “aynı şehirde farklı üniversite” formülünün uygulanacağı söylendi. Vakıflarda okuyan öğrenciler devlet üniversitelerine yerleştirilecek ve vakıflara yaptıkları ödemeleri devlete vermeye devam edecekler. Her ne kadar çözüme yönelik olsada birçok öğrencinin bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdiği yazılar oldu. Sosyal mecralarda; devlet üniversitelerinde, vakıf üniversiteleri öğrencilerini istemedikleri yönünde söylentiler duyuldu.

390 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik