2016 Oscar’ına aday olan 5 kitap uyarlaması film!

0

2016 yılı Oscar adayları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu yıl 28 Şubat 2016 Pazar gecesi Chris Rock’ın sunumuyla Hollywood & Highland Center Dolby Theatre’da düzenlenecek ödül töreninde, en önemli ödül kabul edilen “en iyi film” dalında sekiz film yarışıyor; ve bu filmlerden beş tanesi kitaplardan uyarlama. İşte o kitaplar ve filmler:

Brooklyn / Colm Tóibín

 

 

“50’lerin İrlanda’sının bir taşra kasabasında, birçok genç kız gibi Eilis Lacey için de imkânlar kısıtlıdır. Ablası ona Amerika’ya göç etme imkânı yarattığında, Eilis ailesini, arkadaşlarını ve geçmişini ardında bırakarak gitmesi gerektiğini hisseder. Brooklyn’de kalabalık bir evde oda tutan Eilis, katlandığı fedakârlığın yavaş yavaş farkına varır. Evinden uzakta, sıla hasreti içindeki genç kadın, yılmak yerine her gün adım adım yeni hayatına alışır, arkadaşlıklar kurar, kendine bir gelecek yaratır. Gelgelelim İrlanda’dan gelen bir haberle hayatı alt üst olacak, sorumlulukları ile arzuları arasında neredeyse trajik boyutta bir ikilem yaşayacaktır.”

 

Yayımlandığı yıl birçok eleştirmenin “Yılın Kitapları” seçkisine dahil ettiği Brooklyn’den uyarlanan aynı adlı filmin yönetmen koltuğunda John Crowley oturuyor; başrollerinde ise Saoirse Ronan, Emory Cohen ve Domhnall Gleeson yer alıyor.

 

Marslı / Andy Weir

 

 

 

“Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.”
Goodreads okurlarına göre “2014’ün En İyi Bilimkurgu Romanı” seçilen Marslı’dan uyarlanan aynı adlı filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor; başrollerinde ise  Matt Damon, Jessica Chastain ve Kristen Wiig yer alıyor.

 

Oda / Emma Donoghue

 

 

“Beş yaşındaki Jack’e göre, Oda bütün dünyadır: Doğduğu, Anne’siyle birlikte yemek yediği, oyun oynadığı, Televizyon seyrettiği ve Dışarısı hakkında bütün bildiklerini öğrendiği yer. Yaşlı Nick’in geleceği akşamlar, Anne onu güvenle uyuması için Gardırop’a kapatır. Oda Jack’in yuvasıdır, oysa Anne için burası yedi yıldır kapatıldığı zindandan başka bir şey değildir. Anne, azim ve beceri ve ana sevgisiyle, oğluna özel bir hayat yaratmıştır ama, Jack’in soruları çoğaldıkça, onun çaresizliği de artmaktadır. Yine de, asıl sorunlar Büyük Firar’dan sonra Dışarısı’nda beklemektedir onları… Jack’in yaratıcı, komik ve iç yakıcı sesiyle anlatılan Oda, sevgileri imkânsızdan sağ çıkmalarını sağlayan bir ana-oğulun güçlü hikayesi.”

 

Newsweek’e göre kusursuz bir kurguya sahip olan Oda’dan aynı adla uyarlanan filmin (Türkiye’deGizli Dünya adıyla gösterime girdi) yönetmen koltuğunda Lenny Abrahamson oturuyor; başrollerinde ise Brie Larson, Jacob Tremblay ve Sean Bridgers yer alıyor.

 

Büyük Açık / Michael Lewis

 

 

“Kamuoyu 2008 sonbaharında ABD borsasının çöktüğünü öğrendiğinde haber çoktan eskimişti. SEC’in ayak basmaya cesaret veya zahmet etmediği tuhaf piyasalarda gerçekleşmişti. Çaylak trader’ların, borçlarını ödeyemeyen alt-orta sınıf Amerikalıların sıkıntıları üzerinden kâr sağlamak için anlaşılmaz menkul kıymetler icat ettikleri tahvil ve gayrimenkul türev piyasaları yerle bir olmuştu. Neler olduğunu veya olabileceğini anlayan bir avuç akıllı insan umut ve korkuyla donup kalmıştı; konuşamıyorlardı, Micheal Lewis gürleyen 80’lerin unutulmaz romanı Yalancının Pokeri’nin devamı niteliğinde yazdığı Büyük Açık’ta haksızlıklara karşı çıkan bir öfke ve kara mizahla soruyu bütünüyle değiştiriyor, ‘2008’i kim gördü ve doğru değerlendirdi’ diye soruyor. Kim gayrimenkul piyasasının bir kara delik haline geleceğini öngördü ve bu sayede milyarlarca doKlar kazandı? Herkes onları felâket tellalları gibi görüp umursamazken, hangi kişilik özellikleri bu az sayıda insanın görüşlerinde ısrarcı olmasını sağladı?”

 

Michael Lewis’in kitabından aynı adla uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Adam McKay oturuyor; başrollerinde ise Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt yer alıyor.

 

The Revenant / Michael Punke

 

 

Michael Punke’nin, Amerikalı “sınır bölgesi sakinlerinden” Hugh Glass’ın gerçek hikayesinden yola çıkarak kaleme aldığı The Revenant romanından aynı adla uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Alejandro González Iñárritu oturuyor; başrolünde ise  Leonardo DiCaprio yer alıyor.

 

Punke’nin yazımına 1997’de başlayıp dört yılda tamamladığı romanı, henüz Türkçeye çevrilmiş değil. Orijinali ilk olarak 2002’de çıkan roman, film uyarlaması nedeniyle 2015 yılında yeniden yayımlandı.

Kaynak: listekitap.com

337 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber