2016 Hakkında

0

Geçti mi bir yıl daha?

Olgunlaştık mı? Büyüdük mü?

Savrulup savrulup, bir o yana bir bu yana yine ayaklarımızın üzerine basabildik mi?

Affedebildik mi bizi kıranları, üzenleri, ellerini uzatıp yardım edebilecekken olanları görmezden gelenleri?

Vicdanlarımızı temizleyebildik mi defalarca yardım edin diye kapımızı çalan insanları duymak istemediğimiz için, yardım etmediğimiz için? “AAAA” öyle mi olmuş, “aaaa” böyle mi yapmış diye etrafımızdaki insanlarla birlik olmak, başkalarını acımasızca kınamak yerine empati yapmayı becerebildik mi?

Her kınadığımızı bir gün mutlaka yaşayacağımızı öğrenebildik mi? Gönül kapımızı açık tutabildik mi ellerimiz semalarda? BİR olma yolunda ilerleyebildik mi sevgiyle, barışla?

Egoları, kıskançlıkları atabildik mi çöpe?

Vesveselerin, endişelerin, kaygıların şeytanın bir oyunu olduğunun farkına varabildik mi?

Etrafındaki insanlara yapılan bedduanın, yapan kişiye geri geleceğini deneyimledik mi? Olan her şerdeki hayrı görebildik mi?

Hayatımızda hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, hayatımıza girenin de çıkanında bize çok şey öğrettiğini, bizi geliştirmek için hizmet ettiğinin farkına varabildik mi?

ve sonucunda teşekkür edebildik mi? Sevdiklerimize bol bol sarılıp, onları ne kadar çok sevdiğimizi söylebildik mi? Yardım elimizi ihtiyacı olanlara sevgi ile uzatabildik mi? Şefkat ve merhametimiz ağır bastı mı?

Şükür edebildik mi sahip olduklarımız için? İşte bunların bir kısmına bile evet diyebiliyorsak, ne mutlu bize 🙂

Şimdi 2016 da neler mi yapalım?

Her duygunu YAŞA özgürce. Hiç bir şeyi ERTELEME, bilmiyorsun ne kadar daha yaşayacağını. Hiçbir şey için geç değildir. Yeter ki kendine İNAN, GÜVEN ve ADIM AT.

Yapacaksan kendi hatalarını yap, başkalarınınkini değil. O zaman derslerini daha çabuk öğrenirsin. Daha fazla marka giyinmek yerine, ihtiyacı olanlara daha fazla yardım et.

Böbürlenme, kimseyi küçük görme. Allah’tan üstün hiçbir şey olmadığını HATIRLA.

Geçmişle yaşama. Önündeki olan ve olacak güzelliklere ODAKLAN. Hayatından çıkıp gidenlere ÜZÜLME.

Unutma bir zamanlar onlar yoktu ve yaşıyordun. Yeni hayatına adapte ol ki mutlulukları KAÇIRMA.

Haftada en az 2 gün yürü. Sağlığının ne kadar değerli olduğunu HATIRLA.

Zaman zaman kendini şımart ve hatta çevrendeki insanların seni şımartmasına İZİN VER. Ayıp olmasın diye SUSMA, karşındaki kim olursa olsun.

Saygı ile herkese hak ettiği cevabı mutlaka ver; hem de o an. Çünkü bir gün vermediğin cevapların ve susmanın bedelini öder ve sustuğun için suçlu ilan edilirsin.

BUNU HEP HATIRLA. İnançlarını kuvvetlendir, zira gerçek olan bu yaşam değildir.

Bol bol kahkahalar at. Eskiden yapmadıysan bile şimdi YAP.

Hem kendine hem çevrene ne kadar iyi geldiğini göreceksin. Mutluluğa, sevgiye, güzele, iyiye, BİR olmaya, huzura ODAKLAN. Unutma; odaklandığın şeyi yaşarsın.

 
Kaynak: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/arzu-hosgor/2015-dersleri-2016-yapilacaklar-listesi_5698.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

228 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber