2016 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ nün Sahibi Kim Oldu?

0

ERDAL ÖZErdal Öz Kimdir?

1935 Sivas doğumlu yazar, 1969 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Türk Dil Kurumu ( TDK)  Yayın Kolu’ nda görev aldı. 12 Mart Darbesi ( 12 Mart 1971 ) sonrasında üç kez tutuklansa da yargılama sonucu aklandı. Tutuklu kaldığı süreçte Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan gibi devrimci gençlerle tanıştı ve onların hikâyelerini yazdı. 1980 yılında ise Can Yayınları’nı kurdu. Eserlerinde baskıya maruz kalan bireylerin yalnızlığını, direncini ve umudunu işledi. 6 Mayıs 2006‘ da uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanseri hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti.

 

 

200px-Erdal_oz_odulu_logoErdal Öz Edebiyat Ödülü Nedir?

Her yıl Erdal Öz’ ü anma adına ailesi ve Can Yayınları tarafından düzenlene edebiyat ödülüdür. Her yıl bir şair ya da yazara ödül takdim edilir.

2008’ de düzenlenen ilk törende ödül Gülten Akın’ a verilmiştir. Verilen ödül 15.000 tl tutarında maddi destek ve bir heykelcikten oluşmaktadır.

Ödülün belirlenmesi işleyiş sürecinde ise, belirlenen seçici kurul her yıl 17 Mart gününde ödül sahibi ismi basına açıklar. Ödül sahibine 26 Mart yani Erdal Öz’ ün doğum gününde, Pera Müzesi’ nde gerçekleştirilen bir törenle takdim edilir.

erdal-oz-edebiyat-odulu-sahibini-buldu

2016 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ nün Sahibi Kim Oldu?

Türkiye’ de eleştirel teorinin yani Frankfurt Okulu’ nun doğru anlaşılmasını sağlamaya öncülük eden isim Orhan Koçak, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 2016 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ nün sahibi olmuştur.

Ödülün bu yıl ki seçici kurulu Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık ve Can Yayınları adına Sırma Köksal’dan oluşuyordu.

1948 İstanbul doğumlu yazar, ODTÜ’ İktisat ve Sosyoloji eğitimi aldı. Defter dergisinin yayın kurulunda yer aldı.  Marksizm, Psikanaliz, , eleştirel teori, Frankfurt Okulu ve edebiyat eleştirisi alanındaki yazılarıyla tanınan Orhan Koçak, T. W. Adorno, Max Horkheimer, Melanie Klein ve Samuel Beckett gibi isimlerin eserlerini Türkçeye çevirdi. Yayınlanmış kitapları: İmgenin Halleri, Mithat Şen’in Resmine Doğru Üç Deneme, Kopuk Zincir, Modern Ve Ötesi; Elli Yılın Sanatına Kenar Notları, Bahisleri Yükseltmek, “Turgut Uyar Şiirinde Kendini Yaratma Deneyimi.

282 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Kütahya/Konya - 21 - S.Ü. / Sosyoloji - Snapchat: sorunlusosyolog - Instagram: tkarateke

Leave A Reply

Ankara Temizlik