2016-2017 Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

0

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı için, üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? Birçok öğrencinin aklında bu soru dolanıyor.

Üniversite tercihleri Temmuz ayında yapılacak. Henüz belirli bir tarih olmasa bile Temmuz ayı içerisinde öğrenciler ne zaman tercih yapacaklarını  (http://www.osym.gov.tr/) internet sitesinden takip edebilir.

Tercihlerin açıldığı gün öğrenciler (https://ais.osym.gov.trİnternet sitesine girip TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme girip tercihlerini yapabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih yapılmayacaktır.

Adaylar, tercihlerini yaparken ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecekleri 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan yararlanabilecekdir.

ÖSYS sonuçları, (https://sonuc.osym.gov.tradresinden öğrencilere duyurulacaktır.

2016-2017 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemleri bütün üniversitelerde Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürüldü.

Tercihleri yaparken  sıralamanızı gitmek istediğiniz bölüm ve okula göre yapınız. Tutmaz diye en üste sadece puanınız yetiyor diye istemediğiniz bir bölümü kesinlikle yazmayınız. Bazen en üstlere yazıp tutmaz dediğimiz ve istemediğimiz bölümler tutunca hayal kırıklığına uğraya biliyoruz. bu sebeplerden ötürü tercihlerinizi kendinizin istediği bölümlerden ve okullardan yana kullanınız.

Kontenjanlar sizi yanıltmasın. Sizin puanınız istediğiniz bölümü tutuyor ve kontenjan 40 ise o bölümü yazmaktan kaçınmayın ve sadece bir yer tutsun diye kontenjanı yüksek olan bölümleri tercih etmeyiniz.

Bir çok öğrenci sadece okulu sevdiği için tercih yapıyor. Aslında bu yanlış bir tercihtir. İstediğiniz bölüme gidemedikten sonra sadece okulda ki popülerlik sizi mutlu edemeyebilir.

Sonuç olarak popülerlik bir meslek değil ve karın doyurduğu söylenemez.

Tercihlerinizi;

Bölüm, üniversite, şehir şeklinde yapınız.

569 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply